Chwasty na plantacjach - warto je zwalczać jesienią
Obecnie na plantacjach porzeczek czarnych i czerwonych zarejestrowany jest tylko jeden herbicyd doglebowy - Kerb 50 WP, który w maksymalnej zarejestrowanej dawce (polecana dawka 2-4 kg/ha) można zastosować dopiero od trzeciego roku uprawy, ze względu na bezpieczeństwo roślin uprawnych. Zwalcza on chwasty jednoliścienne, w tym perz właściwy oraz jednoroczne chwasty dwuliścienne, między innymi bodziszka drobnego, komosę białą, gwiazdnice pospolitą, przytulię czepną i rdesty. Do chwastów odpornych na Kerb należą między innymi rumiany, starzec zwyczajny i wyki. Działa skuteczniej w niższej temperaturze (<15 oC), dlatego poleca się stosować go jesienią, w listopadzie (lub na przedwiośniu), na wolną od chwastów i wilgotną glebę.
Najważniejszą rolę w ograniczaniu zachwaszczenia plantacji porzeczek odgrywają herbicydy dolistne. Herbicydy służące do powschodowego zwalczania chwastów dwuliściennych powodują jednak uszkodzenia krzewów. Mogą być więc stosowane tylko przy użyciu opryskiwacza zaopatrzonego w specjalistyczną, herbicydową belkę sadowniczą (albo w lance z osłonami), aby uniknąć opryskiwania liści oraz niezdrewniałych pędów krzewów. W uprawie porzeczek od 2009 roku zarejestrowany został Roundup 360 SL - środek o działaniu układowym, polecany od wiosny do jesieni na intensywnie rosnące chwasty, również te trwałe (oczywiście z użyciem belki herbicydowej z osłonami). Szczególnie efektywny, a przy tym bezpieczny (dla co najmniej 3-letnich krzewów porzeczki) jest zabieg wykonany w okresie spoczynku krzewów, w październiku, ale najlepiej w listopadzie lub do połowy grudnia. Środek jest w pełni selektywny dla trzyletnich i starszych krzewów, znajdujących się w fazie bezlistnej i wówczas może być stosowany bez osłon. Następcze działanie glifosatu widoczne jest dopiero wczesną wiosną. Siewki chwastów pojawiają się na plantacji około 2 tygodnie później niż na plantacji nietraktowanej, tak więc krzewy w początkach wegetacji nie mają konkurencji chwastów.
Na plantacjach porzeczek również, jak w przypadku sadów można wykonać zabieg nawozem dolistnym, najlepiej mocznikiem dla wzmocnienia pąków. Powinno ono być wykonane najpóźniej 3-4 tygodnie przed opadnięciem liści, a wiec tylko na plantacjach zdrowych i właściwie chronionych, gdyż tam, gdzie ochrona była niedostateczna, liście masowo już opadły z powodu ich porażenia antraknozą liści porzeczki i białej plamistości liści porzeczki.
Autorka: Barbara Błaszczyńska, KPODR