Komunikat sadowniczy SKS X 2012-05-24
netak
ZWALCZANIE PARCHA
W niektórych sadach w chwili obecnej można zauważyć pojawiające się plamy parcha jabłoni powstałe w czasie najsilniejszej tegorocznej infekcji z początku maja. W chwili obecnej są to jasne bądź lekko już ciemniejące plamy na drugim/trzecim liściu.
Warto zatem wykonać lustrację na obecność plam parcha jabłoni. W przypadku stwierdzenia plam parcha na liściach należy kontynuować ochronę zapobiegawczą.
MĄCZNIAK JABŁONI
Na odmianach podatnych na mączniaka jabłoni obserwowane jest w wielu sadach silne lub nawet bardzo silne porażenia pędów tą chorobą. Na kwaterach gdzie występuje silne porażenie należy usuwać wszystkie pędy porażone mączniakiem. Nie jest konieczne aby porażone pędy usuwać z sadu. Odcięte pędy pozostawione w międzyrzędziach szybko zasychają oraz nie stanowią źródła dalszej infekcji. Ważne jest również aby wykonać zabieg chemiczny stosując typowe preparaty mączniakobójcze:
Nimrod 250 EC w dawce 1,4 l/ha
Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha
lub preparaty zwalczające mączniaka i jednocześnie zabezpieczające przed parchem jabłoni:
Flint Plus 64 WG w dawce 1,85 kg/ha
Tercel 16 WG w dawce 2,5 kg/ha
Vision 250 EC w dawce 1,5 l/ha
OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA
Rozpoczyna się okres składania jaj przez owocówkę jabłkóweczkę. W zależności od warunków termicznych ich rozwój trwa 5 do 10 dni. Oznacza to, że optymalna faza zwalczania tzw. faza czarnej główki nastąpi za około 7-10 dni. Gdy symulacja wykaże fazę czarnej główki zostanie przesłany kolejny komunikat.
BAWEŁNICA KORÓWKA
W najbliższych dniach nastąpi migracja osobników bawełnicy korówki ze starego drewna na nowe (tegoroczne) pędy jabłoni. Będzie to najlepszy moment na zwalczanie tego szkodnika (największa wrażliwość). Polecane preparaty:
Pirimor 500 WG w dawce 0,75 kg/ha (zabieg wykonać > 20°C, rankiem lub w czasie pochmurnego dnia)
Movento 100SC w dawce 2,25 l/ha (zwalcza też inne gatunki mszyc, skorupika jabłoniowego oraz pryszczarki).
Inne preparaty owadobójcze wykazują słabe działanie na bawełnicę korówkę.
NASIONNICA TRZEŚNIÓWKA
W chwili obecnej rozpoczynają się loty nasionnicy trześniówki. W oparciu o obserwację odłowów na żółtych tablicach lepowych (trzy dni po zaobserwowaniu regularnych odłowów) należy wykonać zabieg jednym z preparatów:
Calypso 480 SC w dawce 0,1 l/ha
Mospilan 20 SP w dawce 0,125 kg/ha
lub jednym z preparatów z grupy pyretroidów (stosować w temperaturze nie przekraczającej 20°C)
NAWOŻENIE WAPNIEM
Z przeprowadzonych badań naukowych wynika, że w kilka tygodni po kwitnieniu przyswajalność wapnia przez jabłonie jest najwyższa. W związku z powyższym warto rozpocząć nawożenie wapniem już w tym okresie. Najskuteczniejsze w tym okresie są preparaty zawierające wapń oraz aminokwasy np.:
Amiwap w dawce 2,5 l/ha.
System Komunikatów Sadowniczych – SKS –zalecenia agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez
Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Warka Sp. z o.o., w oparciu o program doradczy FRUIT AKADEMIA.
System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, GóraKalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
Nie przegap najnowszych wiadomości
Dodaj komentarz