Czy badałeś już swoją glebę?

– Zbadanie gleby to najtańszy, ale również jeden z najbardziej efektywnych sposobów na poprawę jakości oraz wielkości naszych plonów – mówi w rozmowie z naszą redakcją inż. Adrian Piotrowski. Znając zasobność gleby w składniki, będziemy mogli stosować zrównoważone nawożenie, które pozwoli na zachowanie równowagi właściwości fizycznych naszej gleby, utrzymanie odpowiedniej aktywności biologicznej oraz prawidłowej retencji wody. Znając potrzeby i wiedząc, co dokładnie powinniśmy podać, uzyskujemy najlepszy efekt stosowania nawozów. Bardzo prawdopodobne również, że zaoszczędzimy, ponieważ może się okazać zbyteczne stosowania nawozów, które często są drogie.

Pan Piotrowski zwraca uwagę, iż niezmiernie istotnym jest, abyśmy znali zasobność naszej gleby w pierwiastki mineralne. Zarówno niedobór jak i nadmiar jakiegoś składnika działa na roślinę ograniczająco. Zdarza nam się zapominać, że bardzo często przenawożenie ma bardziej negatywne skutki, niż brak któregoś ze składników. Statystyki pokazują bowiem, że bardzo często poziom fosforu i potasu w glebie profesjonalnego sadu jest na poziomie dobrym lub zbyt wysokim. – Bardzo ważne jest również zachowanie równowagi między potasem, magnezem oraz wapniem. Często między tymi składnikami występuje ciągła konkurencja. Kiedy potas i magnez są na zbyt wysokim poziomie, wtedy wapń nie będzie pobierany we właściwy sposób. Natomiast, kiedy poziom potasu, w porównaniu z magnezem jest zbyt wysoki, będzie to skutkowało słabszym pobieraniem magnezu. Pogorszy się przez to jakość liści – mówi Pan Piotrowski.

Jakie inne informacje uzyskamy dzięki analizie gleby? Określimy jej poziom pH oraz potrzeby wapnowania, zasobność w makro i mikro elementy, poziom próchnicy, azotu mineralnego czy metali ciężkich. Określimy także skład granulometryczny.

Nasz rozmówca pobiera próby gleby automatem MUBU 1.0 Expert. Jak wykonuje się taką diagnozę? -Do pobrania próbek gleby używany jest samochód terenowy wyposażony w system GPS oraz automat hydrauliczny. System GPS wyznacza nam granice kwatery mierzy jej powierzchnię, położenie geograficzne oraz nanosi siatkę wskazującą miejsca z których pobierane będą próbki gleby. Na jednej kwaterze wykonywanych jest około 20 nakłuć. Wszystkie dane odnośnie badanej kwatery zapisywane są w systemie komputera, dzięki czemu za kilka lat powtarzając badanie, możemy pobierać glebę z tych samych miejsc.

Jednorodna próba kierowana jest wówczas do akredytowanej Okręgowej Stacji Chemiczno Rolniczej. Otrzymane wyniki analizy gleby przedstawione są na specjalnych mapkach.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X