Nowy fungicyd od BASF – Sercadis®
Sercadis® – nowy fungicyd od BASF, na rynek wprowadzony zostanie w przyszłym sezonie. Środek zarejestrowany jest do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem. Wyróżnia się również wysoką skutecznością w zwalczaniu mączniaka jabłoni. Produkt należy do grupy SDHI i oparty jest o innowacyjną substancję czynną – Xemium®. Poleca się stosowanie go przede wszystkim ze środkami kontaktowymi. O nowości opowiadano podczas roboczego spotkania w sadzie doświadczalnym BASF w Skowronkach, niedaleko Grójca.
Badania nad skutecznością oraz możliwościami mieszania środka Sercadis® prowadzone są w sadzie doświadczalnym w Skowronkach już od siedmiu lat przez eksperta BASF – dr Jacka Lewko. Testy wykonywane są przede wszystkim na odmianie Gala, która bardzo dobrze sprawdza się w doświadczeniach na selektywność.
Grupa SDHI, do której należy nowy środek, jest grupą wysokiego ryzyka pod względem wystąpienia odporności. Dlatego, jak radzi dr Lewko, Sercadis® najlepiej będzie stosować w mieszaninach ze środkami kontaktowymi. – Doświadczenia przeprowadzane były w połączeniu z większością środków kontaktowych. Najlepsze wyniki otrzymaliśmy w mieszaninie z Delanem® Pro i Delanem® 700 WG – wyjaśnia ekspert BASF.
– Sercadis® jest produktem elastycznym i bezpiecznym, nie mamy żadnych obostrzeń, jeśli chodzi o mieszanie produktu. Szeroko rozdystrybuowana zostanie lista produktów, z jakimi nasz środek będzie można mieszać. Wiemy, jak bardzo istotnym jest oszczędność w przejazdach, czyli redukcja kosztów i poświęconego czasu – mówi Pan Tomasz Lewandowski, Crop Manager BASF.
Tomasz Lewandowski, Crop Manager BASF
Nowy fungicyd stosujemy zapobiegawczo, najlepiej w fazie różowego pąka. – Środek zastosowany w fazie różowego pąka nie dość, ze bardzo dobrze zabezpiecza przed parchem, to działa również bardzo dobrze na mączniaka jabłoni dokładnie czyszcząc infekcje pierwotne – opowiada dr Lewko.
Środek można zastosować trzy razy w sezonie. W tym roku, pierwszy zabieg preparatem Sercadis® zastosowano około 10 maja, zaraz po wiosennych przymrozkach, w fazie różowego pąka. Jak mówi dr Lewko, w tamtym momencie wykresy RIM pokazywały jeszcze sporo zarodników do wysiania. Chociaż obecny sezon nie był wyjątkowo parchowy, widać, że na Kontroli są pojedyncze plamy. W 2013 i 2014 roku, kiedy nasilenie parcha było duże, 80% liści na Kontroli miało plamy parchowe, a na owocach było ich nawet więcej. Na kwaterach objętych doświadczeniem z produktem Sercadis®, mieszaniny spisywały się wówczas bardzo dobrze.
Doświadczenia wykazały, iż najlepiej sprawdzają się dawki 250, 300 ml. – Do mieszanin w zupełności wystarcza dawka 0,25l. Jeśli ktoś wolałby zabiegi pojedyncze, należy pilnować rotacji z innymi grupami i wtedy stosować dawkę 0,3l. Sercadis® będzie sprzedawany w dwóch rodzajach opakowań 1l oraz 0,3l.
dr Jacek Lewko, BASF