Prace agrotechniczne wczesną wiosną

Stare drzewa czereśni i śliw – na rozgałęzianie - po zachodzie słońca, koniecznie wieczorem - 10 kg saletry potasowej na 1000 l wody i za 10 dni powtórzyć! Nigdy  w trakcie operacji słonecznej!!!

Obniżanie poziomu pH (rejon Annopol-Józefów n/Wisłą)- na każde 0,4-0,5 powyżej pH 7,0  należy zastosować w oprysku doglebowym w pasach herbicydowych 40-50 kg siarczanu amonu. Zabieg należy wykonać gdy zielone części roślin są suche i mamy lekki wiatr.

Sadzenie młodych drzew

Najlepiej byłoby to wykonać gdy gleba na głębokości 20 cm osiągnie temperaturę 120C (praktycznie koniec kwitnienia!), ale by móc to wykonać, drzewka muszą być przechowywane w chłodni (Nigdy z jabłkami czy gruszkami!). Rok wcześniej powinniśmy wprowadzić pod orkę 600 kg/ha fosforanu amonu i powinien być uregulowany poziom pH! Przed przystąpieniem do sadzenia korzenie drzewek powinny być moczone (od 0,5 h do 1 doby) w 2% roztworze Topsinu + jeden z produktów (Fertileader Starter (1kg/100 l wody), Goemar Goteo (1l/1000l wody) lub Humistar/ Rosahumus (stężenia robocze do oprysku gleby)).Po wykopaniu dołka na jego dno należy zastosować 50g/drzewko Basacote 6 M (pudełko od zapałek). Następnie przycinamy lekko wszystkie korzenie szkieletowe i dopiero wtedy sadzimy drzewko. Głębokość sadzenia taka sama jak drzewko rosło w szkółce. Sposób cięcia korony zależy od jakości drzewka!

Źródło: Wskazówki dla Grup Doradztwa Celowego w okresie pękania pąków, Sandomierz 28.03.2011 roku, Adam Fura
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Sadownicy polują

X