Po zbiorach pora na cięcie – wiśnie

Najlepszym terminem na cięcie wiśni jest czas po zbiorach, czyli koniec lipca i pierwsza połowa sierpnia. W tym okresie tkanki będą się szybciej goić, co zmniejszy ryzyko infekcji przez grzyby lub bakterie. Na cięcie wybierajmy dni suche i ciepłe. Absolutnie nie powinniśmy wykonywać tego zabiegu, gdy jest wilgotno, ponieważ patogeny przenoszą się wraz z kropelkami deszczu.

Rany zabezpieczyć należy specjalną maścią lub farba emulsyjną z dodatkiem miedzi (naturalnym jest, że nie zdołamy zamalować wszystkich, powinniśmy skupić się na tych największych). Po obcięciu całej plantacji możemy wykonać oprysk zapobiegawczy Topsinem lub Miedzianem, które to zabezpieczą także miejsca po zerwaniu owoców.

Cięcie młodej plantacji
Do takiej zaliczają się drzewa młodsze, niż 5-letnie. Musimy być bardzo ostrożni, ponieważ cięcie w tym okresie zaważy na dalszym wzroście oraz plonowaniu drzewa. Docelowo zależy nam na utrzymaniu stałego kształtu korony oraz odnawianiu pędów owocujących. Skupiamy się przede wszystkim na prześwietleniu korony (w tym celu wycinamy ok. 1/5 gałęzi). Koniecznym jest odcięcie gałęzi uszkodzonych podczas zbioru oraz zainfekowanych chorobami. Usunąć należy także młode pędy, gałęzie zwieszające się ku dołowi, wyrastające ostro ku górze oraz te, które skierowane są do środka korony. Zwróćmy uwagę czy nie pokładają się na ziemi lub nie łączą się z sąsiednim drzewem – takie należy usunąć. Najbardziej pożądanymi są bowiem te rosnące poziomo lub ukośnie. Musimy również zwrócić baczna uwagę na mało produktywne, ogołocone z liści pędy (nie dadzą wielu owoców w przyszłym sezonie). Pamiętajmy, aby nie skracać pędów jednorocznych, to na nich umiejscowionych będzie 90% pąków kwiatowych. Poleca się także wycinanie konkurentów oraz skracanie samego przewodnika (nie należy dopuścić do sytuacji, kiedy podczas zbiorów gałąź jest zbyt wysoka).

Cięcie starej plantacji
W tym przypadku należy pamiętać przede wszystkim, iż drzewa owocują na jedno- oraz dwuletnich pędach. Z tego względu musimy zachęcić drzewo do ich wytwarzania. W tym celu przycinamy stare konary – jest to cięcie odmładzające. Nie wycinajmy jednak wszystkich, ponieważ osłabimy tym owocowanie.
Gałęzie odcinamy w odległości od dziesięciu do kilkunastu cm od głównego konara i robimy to za pąkiem liściowym. Jest to warunek konieczny, aby wyrosły nowe, wartościowe pędy.
Jeżeli prowadzimy plantację drzew wiśniowych z przewodnikami, co kilka lat powinniśmy usunąć wszystkie konary oprócz przewodnika. Zapewni nam to młode gałęzie oraz pędy, które będą mogły owocować na wysokim poziomie.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X