Zaraza ogniowa wciąż groźna

 

W ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost zagrożenia ze strony zarazy ogniowej. Wiosną w czasie nabrzmiewania pąków, bakterie Erwinia amylovora uaktywniają się i szybko namnażają. Sprzyja temu zwłaszcza ciepła i wilgotna pogoda.

Największe zagrożenie występuje w okresie kwitnienia drzew i wzrostu pędów. Należy w tym okresie zintensyfikować lustracje sadów, gdyż niedługo mogą pojawić się objawy choroby. Szczególnie zagrożone są sady, w których zaraza występowała już w ubiegłym roku. Objawy choroby mogą wystąpić na wszystkich nadziemnych częściach drzewa. Porażone kwiaty ulegają zgorzeli, gwałtownie zamierają i brunatnieją. Nekroza z kwiatów przenosi się na gałęzie. Porażone liście i zielone części pędów więdną i czernieją. By właściwie rozpoznać chorobę i rozpocząć skuteczną ochronę warto wiedzieć jakie są jej charakterystyczne cechy tej najgroźniejszej choroby bakteryjnej drzew ziarnkowych.

A są to:

- utrzymywanie się na drzewie martwych, sczerniałych liści przez długi okres. 

- przesuwanie się objawów choroby  od najmłodszych części korony drzewa do starszych gałęzi i konarów. Na korze gałęzi i konarów pojawiają się rozległe, podłużne pasy nekrotyczne. W wyniku namnażania się bakterii następuje powiększanie się zgorzeli, pojawia się zwykle gęsty, lepki szarobiały wyciek bakteryjny.

Nasilenie zarazy ogniowej w Polsce jest zmienne w poszczególnych latach i w różnych miejscach.

W woj. mazowieckim największym zagłębiu sadowniczym w Polsce, jak podaje internetowy system sygnalizacji PIORIN, w wielu powiatach może dojść w tym sezonie wegetacyjnym do porażenia drzew owocowych zwłaszcza jabłoni i gruszy, zarazą ogniową. W warunkach sprzyjających zaraza ogniowa może zniszczyć w ciągu kilku tygodni cały sad lub szkółkę i może rozprzestrzenić się na znacznym obszarze. Ponieważ na polskim rynku nie ma antybiotyków przeznaczonych do walki z tą chorobą, ochrona przed nią polega na ścisłym przestrzeganiu zasad profilaktyki. Gdy istnieje obawa całkowitego wyniszczenia mateczników, szkółek i sadów, drzewa w okresie kwitnienia należy intensywnie chronić opryskując MIEDZIANEM.

(Drugi zabieg Miedzianem należy wykonać w okresie wzrostu owoców)

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X