Zabiegi na miodówkę
Miodówki to najgroźniejsze szkodniki grusz, bywają niewidoczne gołym okiem, co sprawia, że często zbyt późno dostrzegamy ich obecność, gdy liście są już zasiedlone przez szkodnika. W Polsce występuje kilka gatunków tego szkodnika. Jednak największe szkody powoduje miodówka gruszowa plamista oraz miodówka gruszowa czerwona. Obydwa gatunki występują powszechnie w Polsce często łącznie. Miodówki odżywiają się sokami roślinnymi uszkadzając pąki, liście, pędy. W razie licznego występowania szkodnika, zwłaszcza w szkółkach i młodych sadach gruszowych drzewa wyglądają jak spalone. Z porażonych zawiązków wyrastają zdeformowane owoce. Miodówki podczas żerowania wydzielają ogromne ilości spadzi. Rosa miodowa sprzyja rozwojowi czarnych grzybów sadzakowych na liściach, co zmniejsza ich powierzchnię asymilacyjną, w efekcie końcowym obniżając plonowanie.
Zwalczanie miodówek gruszowych jest trudne. W zimie pomocne w redukcji szkodników mogą okazać się ptaki oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Zaś w trakcie sezonu wegetacyjnego wszystkie stadia rozwojowe miodówki, a szczególnie jaja i larwy są zjadane przez wiele pożytecznych owadów np. drapieżnych pluskwiaków, a także biedronek, złotooków i skorków. Czasami to za mało by skutecznie pozbyć się szkodnika z sadów. Sięgamy wówczas po środki ochrony roślin. Ważne jest by zastosowane insektycydy/akarycydy były jednocześnie wysoko skuteczne w zwalczaniu miodówek ale także jak najmniej szkodliwych dla fauny pożytecznej. Jednym z niewielu takich środków zarejestrowanych na polskim rynku jest GROT 18 EC oparty na abamektynie.
Grot 18 EC - insektycyd, akarycyd to najlepszy środek na problemy z miodówkami w sadach gruszowych.
•Doskonale zwalcza młode larwy w momencie zaobserwowania uszkodzeń już po okresie kwitnienia drzew.
•Działa szybko i długo ze względu na jego wgłębne działanie na liściu.
•Dzięki działaniu kontaktowemu i żołądkowemu znacznie redukuje populację miodówek.
•Szkodniki przestają żerować w ciągu kilku godzin od zastosowania środka. Najwyższą śmiertelność uzyskuje się po kilku dniach.
•Zaleca się stosować w dawce 0,75 l/ha łącznie z adiuwantem Superam 10 AL (50 ml/100l cieczy użytkowej)
Uwaga: Należy unikać wykonywania zabiegu podczas silnego nasłonecznienia, gdyż substancja czynna – abamektyna - jest bardzo szybko rozkładana przez promienie UV.
Źródło: Synthos Agro