Komunikat dla owoców miękkich, 12.05 – mgr inż. Piotr Zieliński
mgr inż. Piotr Zieliński wraz z firmą Activ zaprasza sadowników do współpracy pod kątem uprawy owoców miękkich. Wskazówki dotyczące aktualnej ochrony pojawiać się będą na portalu e-sadownictwo, ale Pan Zieliński w wyznaczone dni udzielał będzie również konsultacji w siedzibie Activ w Warce oraz Belsku Dużym.
W dzisiejszym komunikacie Pan Zieliński podaje aktualne zalecenia w walce szarą pleśnią oraz mączniakiem prawdziwym w truskawkach.
Truskawki
Na plantacjach truskawek należy wykonać zabiegi przeciwko szarej pleśni oraz mączniakowi prawdziwemu truskawki. Duże zagrożenie może wystąpić szczególnie na plantacjach, które były osłonięte przed przymrozkami agrowłókniną przez kilka dni. Panowała tam wyższa temperatura oraz większa wilgotność. Takie warunki znacznie zwiększają presje na porażenie wymienionymi chorobami, zwłaszcza na odmianach podatnych np. Marmolada. Na takich plantacjach można już zauważyć pierwsze objawy choroby zwłaszcza w środku korony na liściach lub pędach kwiatostanowych tuż przy nasadzie.
Do pierwszego zabiegu przeciwko szarej pleśni można użyć np. Grisu 500SC w dawce 1,5L/ha Signum 33WG w dawce 1,8kg/ha. Zabieg przeciwko mączniakowi prawdziwemu należy wykonać preparatem Domark 100EC w dawce 0,6L/ha (trzeba pamiętać iż jest to preparat z grupy IBE i działa w temperaturze pow. 12 stopni) skuteczny jest również preparat zawierający wodorowęglan potasu Vitisan w dawce 5kg/ha przed kwitnieniem i 3 kg w czasie kwitnienia . Do wszystkich zabiegów należy dodać adiuwant Wetcit w dawce 0,1% ( 100ml/100L wody) .
Trzeba pamiętać iż skuteczność zabiegów, zwłaszcza przeciwko szarej pleśni zależy od techniki wykonania zabiegu. Od techniki zabiegu zależy również ilość wykorzystanej cieczy na hektar. Najwięcej cieczy stosujemy przy wykorzystaniu belki polowej 1200-1500l/ha w zależności od zagęszczenia plantacji oraz zwalczanej choroby lub szkodnika. Wykorzystując belkę Fragaria można użyć 800-1000L cieczy roboczej na hektar. Najefektywniej działa opryskiwacz z aktywnym strumieniem powietrza. Przy wykorzystaniu takiego sprzętu można zastosować ok. 750l/ha cieczy. Technika zabiegu w zwalczaniu szarej pleśni na truskawce jest bardzo istotna ponieważ musimy chronić kwiaty, a nie liście, które są często „schowane” pod liśćmi. Do infekcji dochodzi w czasie opadania płatków korony kwiatów. Wówczas powstaje mała rana przez którą dochodzi do infekcji. Pierwsze objawy szarej pleśni na owocach obserwujemy przy szypułce (wtedy obserwuje się błędy w ochronie, w czasie kwitnienia).
Warto również dodać do zabiegu preparat regenerujący plantacje po ostatnich spadkach temperatury np. Basfoliar Actic, który świetnie regeneruje i odżywia rośliny.
W kolejnym komunikacie aktualne wskazówki ochrony wiśni oraz truskawek (przede wszystkim pod kątem przędziorków).