KOMUNIKAT SKS 8 2017-05-13 REGENERACJA USZKODZEŃ MROZOWYCH
SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
KOMUNIKAT SKS 8 2017-05-13 REGENERACJA USZKODZEŃ MROZOWYCH
Spadki temperatur w środę (10.05) doprowadziły w wielu rejonach do silnych uszkodzeń, kwiatów, zawiązków a także drzew w słabszej kondycji. Dla regeneracji zalecamy program bogaty w podstawowe składniki w tym azot i potas, wspomagające gospodarkę wodną. Nawożenie dolistne połączone ze stymulacją regeneracji można oprzeć na produktach z linii Plantafol. Dla gatunków ziarnkowych i jagodowych: PLANTAFOL 10.54.10 w dawca 2,5 kg/ha a w przypadku pestkowych: PLANTAFOL 20.20.20 w dawce 2,5 kg/ha. Do mieszaniny zalecamy dodać biostymulator zawierający aminokwasy roślinne Megafol w dawce 2 l/ha oraz produkty zawierające magnez i mikroelementy np. w formie OptiMicro w dawce 2,5 kg/ha.
POPRAWA ZAWIĄZYWANIA
W sadach jabłoniowych zwłaszcza tam gdzie obserwuje się duże uszkodzenia zawiązków, zalecamy w sprzyjających warunkach >18°C wykonanie zabiegu produktami giberelinowymi np. Novagib w dawce 0,5 l/ha.
PARCH JABŁONI
W sadach dobrze zabezpieczanych przed deszczami zalecamy kontynuację ochrony zapobiegawczej produktami zawierającymi ditianon (Delan 700 WG dawka 0,5 kg/ha) lub kaptan (Kaper 80 WG w dawce 1,88 kg/ha). Przypominamy, że zabiegi zapobiegawcze zwłaszcza na początku wegetacji, gdzie intensywnie przyrasta tkanka liścia należy wykonywać co 4-5 dni. Zapobiegawczo można zastosować także produkty zawierające tiuramu np. Thiram Granuflo 80 WG w dawce 3 kg/ha, które ograniczają również występowanie szarej pleśni prowadzącej do zgnilizny gniazda nasiennego zwłaszcza na odmianie ‚Gloster’. Inne rozwiązanie o podwójnym działaniu stanowi mieszanina produktów kontaktowych z produktami zawierających pyrymetanil np. Chorus (1,5 l/ha).
BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW ZIARNKOWYCH / RAK BAKTERYJNY
Po okresie kwitnienia w sadach drzew ziarnkowych należy zwrócić uwagę na objawy brunatnej zgnilizny i raka bakteryjnego. Uszkodzenia mrozowe będą stymulowały rozwój zwłaszcza raka. Zabiegi przeciwko brunatnej zgniliźnie należy oprzeć na tebukonazolu np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha lub tiofanacie metylu Topsin 500 SC w dawce 1,5 l/ha. W przypadku raka bakteryjnego można wspomóc się produktami miedziowymi.
PRZĘDZIORKI
Po okresie wzrostu temperatur zalecamy rozpoczęcie lustracji na obecność tych szkodników i w miarę rozwoju sytuacji podejmowanie na bieżąco kroków w celu ograniczenia ich populacji. SKS 8 2017
Przymrozki: Plantafol 10.54.10 2,5 kg (ziarnkowe i jagodowe)/Plantafol 20.20.20 2,5 kg (pestkowe)+Megafol 2 L + OptiMicro 2,5 kg; Poprawa zawiązania: Novagib 0,5 L; Parch: Kaper 1,88 kg; Brunatna zgnilizna: Tebu 0,75 L, Topsin 1,5 L; Rak bakteryjny: produkty miedziowe; www.zzowarka.pl/download/SKS_8_2017.pdf