Komunikat dla truskawek 22.05 – mgr inż. P. Zieliński

Mączniak prawdziwy truskawki - duża presja choroby

Ciepła i sucha pogoda sprawiła iż wzrosła presja infekcji grzyba Sphaerotheca macularis, sprawcy mączniaka prawdziwego truskawki. Jest bardzo groźna choroba, ponieważ silne porażenie znacznie obniża ilość i jakość plonu. W drugie połowie maja występuje z reguły największe zagrożenie zwłaszcza dla odmian podatnych np. dominująca w rejonie grójeckim odmiana Marmolada, czy Alba. Presja choroby  może być większa  na plantacjach, na których jesienią zeszłego roku doszło do silnego porażenia, kiedy panowała wysoka temperatura i niska wilgotność. Takie plantacje obecnie są szczególnie narażone na silną infekcję.

Zwalczanie choroby można połączyć z ochroną przeciwko sprawcy szarej pleśni truskawki. Można wówczas zastosować preparat Signum 33WG w dawce 1,8kg/ha lub Luna Sensation 500SC w dawce 0,8L/ha. Trzeba pamiętać, iż powyższe preparaty powinno się stosować przemiennie ze środkami z innych grup chemicznych, aby nie doprowadzić do odporności. Do zwalczania samego mączniaka można użyć preparat Zato 50WG w dawce 0,25kg/ha lub Topas 100EC w dawce 0,5L/ha. Rozwojowi choroby sprzyja również nadmierne nawożenie azotowe. Zabieg można połączyć z nawożeniem wapniowym, używając nawozów Lebosol Calcium Forte w dawce 4L/ha lub Mobical w dawce 1/ha. Obydwa nawozy nie zawierają azotu, wiec nie zwiększają presji choroby. Lebosol Calcium Forte można zastosować w pełni kwitnienia ponieważ jest to nawóz wapniowy w postaci mrówczanu wapnia, który bardzo dobrze odżywia roślinę w wapń, ale wolniej działa. Nawóz Mobical również nie zawiera azotu, ale poza wapniem zawiera również krzem oraz tytan, mikroelementy, które działają nie tylko antystresowo. Bardzo dobrze wpływają na jędrność owoców, co w przypadku odmian deserowych ma kluczowe znaczenie.

Do zabiegu w zależności od posiadanego sprzętu oraz zagęszczenia plantacji należy użyć od 700-1000l cieczy/ha, aby jak najdokładniej pokryć blaszkę liściową.

 

Agro Activ Doradztwo Sadownicze 
mgr inż. Piotr Zieliński

loga AgroActiv Activ RoyalApple

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X