Przypominamy w czerwcu o dokarmianiu drzew. Ważny magnez

 

 

Składniki mineralne odgrywają różną rolę w życiu drzew i krzewów owocowych, a ich brak lub nadmiar odbija się często na wyglądzie rośliny. Jedne z nich wpływają na zdrowotność i wzrost, inne – na zawiązywanie, wykształcanie się i jakość owoców, jeszcze inne na przebieg wegetacji.

Według dotychczasowych badań najważniejszą rolę w życiu roślin sadowniczych odgrywają makroelementy; azot, potas, fosfor, wapń, magnez i żelazo, z mikroelementów – bor, cynk, miedź, mangan. Racjonalne nawożenie drzew i krzewów owocowych zależy przede wszystkim od znajomości ich zapotrzebowania na poszczególne składniki mineralne. Dolistne stosowanie nawozów w  uprawach ogrodniczych pozwala na szybkie usunięcie nagłych niedoborów składników pokarmowych spowodowanych np. suszą, uszkodzeniem systemu korzeniowego, czy ogólnymi niedoborami składników. W sadach, w których obserwuje się słabą jakość liści, gdzie liście zwłaszcza starsze są jasno zielone, występują nekrozy między głównymi nerwami, w obrębie blaszki są liście z jasnymi plamkami, zalecamy stosowanie nawozów bogatych w  magnez (Mg) i mikroelementy. Największe zapotrzebowanie na magnez ( Mg) ma miejsce tuż po kwitnieniu i trwa przez 3 lub 4 tygodnie kiedy to w zawiązkach owoców intensywnie dzielą się wtedy komórki.

Magnez (Mg) jest niezbędnym składnikiem chlorofilu, zielonego barwnika odpowiedzialnego za fotosyntezę. Mg ponadto bierze udział w przemianie węglowodanów, w syntezie tłuszczów i białek, w pobieraniu i transporcie fosforu oraz w regulowaniu gospodarki wodnej. Zwiększa odporność roślin na wymarzanie. Niedobory tego pierwiastka obserwowane w uprawach na glebach lekkich objawiają się nekrozami między głównymi nerwami liści u nasady długopędów. Początkowo przebarwienia są  jasne, później czerwonobrązowe. Liście opadają, poczynając od nasady tegorocznych przyrostów, drzewo zrzuca także owoce. W wypadku ostrzejszego niedoboru roślina traci całe ulistnienie. Niedobory Mg występują  zwłaszcza na glebach lekkich, zakwaszonych, przenawożonych nawozami potasowymi i azotowymi. Rośliny gorzej pobierają Mg przy niskich temperaturach jesienią i wiosną, w okresie suszy, nadmiernych opadów.

Niedobór magnezu można zlikwidować odpowiednim nawożeniem. Do tego celu można wykorzystać siarczan magnezu: Fertiplon SulfMag - Siarczan magnezu siedmiowodny lub Magnezium Vigor -chelat Mg i Fe z kwasami organicznymi.

Pamiętajmy:

Nawożenie dolistne magnezem można połączyć z opryskiwaniem przeciw chorobom lub szkodnikom.

Nawożenie dolistne daje najlepsze wyniki, gdy jest przeprowadzane przy pochmurnej pogodzie, wcześnie rano lub wieczorem, kiedy składniki łatwo przenikają do wnętrza liści. 

Nawozy dolistne należy stosować zawsze według potrzeb wynikających z zasobności gleby i stanu odżywienia roślin.

 Źródło: SynthosAgro

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. I

X