Agro Activ – KOMUNIKAT DLA TRUSKAWEK, HERBICYDY/NAWOŻENIE 24.07

 

Ciepła i wilgotna pogoda stwarza dobre warunki dla niektórych zabiegów pielęgnacyjnych na plantacjach truskawek. Jednym z nich jest wykonanie zabiegów herbicydami, zwłaszcza na plantacjach, które były skoszone ale liście zostały na plantacji. Można zastosować środek Beetup Trio 180EC w dawkach dzielonych 3X2L/ha. Zabieg najlepiej wykonać wieczorem. Kolejne zabiegi należy wykonywać po 7-10 dniach od poprzedniego.  Po pierwszym zabiegu należy obserwować plantacje, czy nie zachodzą niekorzystne zmiany na liściach. Niektóre odmiany deserowe są wrażliwe na ten herbicyd np. odmiana Alba. Kilka dni po zabiegu pojawiają się nekrotyczne plamy na liściach, nie mają one  jednak wpływu na kondycję plantacji, ponieważ objawy po kilku tygodniach ustępują. Środek można bezpiecznie stosować na odmianach np. Marmolada, Roxana. Na innych odmianach należy obserwować rośliny po pierwszym zabiegu. Na chwasty jednoliścienne można stosować np. Fusilade Forte 150EC w dawce 0,3 – 2,5l/ha. Dawki należy uzależnić od stopnia zachwaszczenia oraz rodzaju występujących chwastów. Na plantacjach koszonych z  reguły stosuje się niższe dawki ponieważ chwasty są młode dlatego ich wrażliwość na herbicydy jest większa. Można również zastosować środek Dewrinol w dawce 2-6l/ha, należy go wymieszać z glebą np. glebogryzarką.

Koszenie plantacji znacznie ułatwia zwalczanie trudnych szkodników np. roztoczy  i przędziorków. Na plantacjach, na których była presja ze strony przędziorków i roztoczy należy zastosować jeden z akarycydów np. Envidor 240EC w dawce 0,4l/ha,  środki zawierające abamektynę można stosować tylko raz w sezonie, dlatego dobór preparatów zależy od wcześniej prowadzonej ochrony.

Obecnie jest duża presja chorób grzybowych zwłaszcza na odmianach mało tolerancyjnych na mączniaka prawdziwego truskawki np. Marmolada. Należy wykonać zabieg jednym zalecanych preparatów np. Topas 100EC w dawce 0,5l/ha, Domark 0,6l/ha lub preparaty siarkowe.

Plantacje koszone na których pozostała masa zielona lub nie koszone należy uzupełnić nawożenie azotowe. Bakterie glebowe które mineralizują substancję organiczną, w tym słomę użytą do ściółkowania zużywają azot. Można zastosować 100kg mocznika na hektar. Trzeba pamiętać również o nawożeniu pogłównym nawozami wieloskładnikowymi np. Adratica Orto-Frutta w dawce 250-300kg/ha ponieważ truskawka wiąże pąki na przyszły sezon od lipca do września. 

Agro Activ Doradztwo Sadownicze 
mgr inż. Piotr Zieliński
tel. 603-797-337

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X