Bieżące wskazówki, D. Poszywała 3.08

 

Parch jabłoni
Na kwaterach, gdzie nie występują plamy parcha lub zostały one skutecznie zwalczone powinniśmy wykonywać zabieg preparatem zarejestrowanym na tę chorobę średnio co 10 - 14 dni. Na kwaterach, gdzie widać wciąż aktywne plamy parcha, taki zabieg powinien być przeprowadzony po każdym opadzie.

W większości rejonów zaczęła odławiać się Owocówka jabłkóweczka, dlatego w najbliższym czasie powinniśmy wykonać zabieg przeciwko temu szkodnikowi jednym z zarejestrowanych preparatów. Przypominam, że nie można bagatelizować tego szkodnika ze względu, że przy małej ilości owoców i sprzyjających warunkach jest w stanie uszkodzić bardzo duży procent plonu.

Przy tak silnych upałach, jak w ostatnich dniach nie jest wskazane przeprowadzanie cięcia letniego ze względu na fakt, że cięcie to dodatkowy stres dla drzew,  może również dojść do oparzeń owoców.

Równie ważne, a nawet w przypadku niektórych odmian ważniejsze od ochrony chemicznej, jest pozakorzeniowe dokarmianie drzew wapniem !!! W wysokich temperaturach drzewa mają problem z pobieraniem wapnia z gleby co przy słabszym owocowaniu może spowodować wystąpienie Gpp i Oparzelizny powierzchniowej (czekolady). Konieczne jest zatem stosowanie zabiegów dokarmiających wapniem. Jeżeli temperatury w dzień są wysokie to taki zabieg wykonujemy nocą, najlepiej kiedy temperatura spadnie poniżej 25oC. Jako nawóz polecam zastosowanie mieszaniny chlorku wapnia z koncentratami aminokwasowymi np. Dominio Pro lub Amino SL lub zastosowanie gotowych nawozów wapniowych.

Doradca sadowniczy
Dominik Poszywała

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X