KOMUNIKAT SKS 15 2017-08-04

 

SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.

KOMUNIKAT SKS 15 2017-08-04

PARCH JABŁONI
Tegoroczny sezon obfituje w opady deszczu, konsekwencją tego jest obecność aktywnych plam parcha na liściach. Dlatego zwłaszcza przed opadami deszczu zalecamy kontynuację programu zapobiegawczego połączonego z zabiegami wyniszczającymi. Standardowym rozwiązaniem jest tutaj produkt Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) w połączeniu ze środkami wyniszczającymi np. Aplord 250 EC w dawce 0,2 l/ha lub inny z grupy tzw. triazoli (taka kombinacja ogranicza także mączniaka). Wyniszczające działanie wykazują również kwaśne węglany np. potasu w dawce 7-10 kg/ha

NEKROTYCZNA PLAMISTOŚĆ LIŚCI
W wielu sadach zwłaszcza na odmianie 'Golden Delicious’ ale także na ‘Ligol’ i ‘Jonagold-ach’ zaczynają pojawiać się drobne plamy pokrywające często większą powierzchnię blaszki liściowej. Konsekwencją tego jest zamieranie i opadanie liści co przekłada się na niedożywienie roślin. W programach ochrony brak jest środków zarejestrowanych konkretnie na tę chorobę. Z obserwacji wynika, że skuteczne w ograniczaniu nekrotycznej plamistości są produkty oparte o mankozeb. Zalecamy wykonanie zabiegu produktem Indofil 80 WG w dawce 3 kg/ha lub Dithane NeoTec 75 WG (zabieg ogranicza również parcha jabłoni). Zabiegi nawozami zawierającymi magnez i mangan również ograniczają opadzinę, zalecamy dwie aplikacje produktem OptiMicro w dawce 2,5kg/ha.

DROBNA PLAMISTOŚĆ LIŚCI DRZEW PESTKOWYCH
Liczne opady deszczu oraz ograniczona ochrona doprowadziła w wielu sadach do porażenia liści wiśni i czereśni przez grzyb Blumeriella japii sprawcę ww. choroby. Choroba w krótkim czasie doprowadza do opadziny liści co przekłada się na kondycję roślin. W celu ograniczenia tej choroby w okresie po-zbiorczym zalecamy środki: Syllit 65 WP w dawce 1,2 kg/ha lub Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha.

OWOCÓWKA JABŁKÓWECZKA
Od wylotu samic w niektórych rejonach minęło już kilka tygodni. W tym czasie samice zostały zapłodnione i złożyły jaja na dorastające owoce. Obecne wysokie temperatury przyspieszyły rozwój jaj. Niebawem wejdą one w stadium „czarnej główki” i zaczną się wylęgać a następnie żerować. Dlatego w najbliższym czasie polecamy zabieg produktami Coragen 200 SC (0,125 l/ha) lub Runner 240 SC (0,4 /ha). Produkty te ograniczają również liczebność zwójkówek liściowych. Ważne jest aby środki zostały zastosowane zanim larwy wgryzą się pod skórkę owoców.

NAWOŻENIE JABŁONI
Owoce w sadach zaczęły intensywnie przyrastać. Taka sytuacja oraz następujące upały wiążą się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na potas, ale także fosfor i wapń. Gotowym rozwiązaniem nawożenia dolistnego fosforem i potasem jabłoni jest mieszanka nawozowa FruitAkademia na wzrost owoców II (8kg/ha). Składniki te wpłyną pozytywnie na przyrost owoców ale również na poprawę wybarwienia. Przemiennie z podstawowym nawożeniem dolistnym zalecamy stosowanie nawożenia wapniowego. Przy upalnej pogodzie bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie produktów Nano Active w dawce 2-3kg/ha lub Amiwap w dawce 2-3 l/ha. Przy stosowaniu chlorku wapnia lub saletry wapniowej należy wykonać zabieg łącznie z produktem działającym osłonowo, dodając Megafol w dawce 0,5-1 l/ha. Niedobory magnezu i mikroelementów uzupełnimy np. poprzez zabieg produktem OptiMicro w dawce 2,5 kg/ha. UWAGA: pamiętajmy o konkurencji w pobieraniu składników, nawożenie wykonujmy zawsze wieczorem, przy przeciągających się upałach dawkę nawozu należy zmniejszyć do dolnej granicy.

SKS 15 2017 Parch wyniszczająco: Kaper 1,9 kg + Aplord 0.2 L; Nekrotyczna plamistosc: Indofil 3 kg; Drobna plamistosc: Syllit 1,2 kg, / Topsin 1,5 L: Owocowka: Coragen 0,125 L / Runner 0,4L; Dolistnie: FA na wzrost owocow II; Wapn: Nano Active 3kg / Amiwap 2,5L www.zzowarka.pl/download/SKS_15_2017.pdf

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X