KOMUNIKAT SKS 16 2017-08-14
SYSTEM KOMUNIKATÓW SADOWNICZYCH
Zalecenie agrotechniczne i ochrony roślin opracowane przez firmę PUH Chemirol w oparciu o program doradczy FruitAkademia. System SKS realizowany jest przy współudziale władz samorządowych gmin: Belsk Duży, Błędów, Goszczyn, Góra Kalwaria, Grójec, Jasieniec, Magnuszew, Mogielnica, Chynów, Pniewy, Sadkowice, Tarczyn, Warka, Wilga.
KOMUNIKAT SKS 16 2017-08-14
PARCH JABŁONI
Ostatnie deszcze podwyższają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych w tym parcha jabłoni. Należy jednak pamiętać, że nie tylko opady mogą przyczynić się do wystąpienia sprzyjających warunków do rozwoju tego typu chorób. Wcześnie rano i wieczorem mamy do czynienia z nagromadzeniem na liściach i owocach wilgoci w postaci rosy. Sytuacja taka jest szczególnie ważna w sadach gdzie występują aktywne plamy parcha. Zwłaszcza tam należy kontynuować ochronę w oparciu o produkty wyniszczające i ich mieszaniny z produktami zapobiegawczymi. Jednym z rozwiązań jest tutaj produkt Aplord 250 EC ( 0,2 l/ha) w mieszaninie z Kaper 80 WG (1,9 kg/ha) lub Indofil 80 WG (3 kg/ha) (przypomnijmy że produkty zawierające mankozeb wykazują pozytywne działanie w ograniczaniu nekrotycznej plamistości liści powszechnie występującej na odmianie 'Golden Delicious'). Wyniszczające działanie wykazują również kwaśne węglany np. potasu w dawce 7-10 kg/ha.
MĄCZNIAK JABŁONI
W wielu sadach obserwuje się nadal masowe występowanie mączniaka i to nie tylko na odmianach podatnych. Dlatego w najbliższym czasie zalecamy wykonanie zabiegu produktami strobilurynowymi np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha w mieszaninie z produktami o działaniu powierzchniowym, np. Kaper 80 WG (1,9 kg/ha). Dobrym rozwiązanie jest również produkt Merces 50 EW w dawce 0,5 l/ha.
ZABIEGI PO ZBIORZE PESTKOWYCH
W sadach wiśniowych i czereśniowych po zbiorze i cięciu należy wykonać zabieg zabezpieczający rany przed wniknięciem sprawcy raka bakteryjnego. Zalecamy zastosowanie środków miedziowych np. Copper Max New 50 WP w dawce 1,5-2 kg/ha. Ważne jest również nawożenie. Oprócz standardowych składników pokarmowych tj. makroskładników NPK w uprawie roślin pestkowych bardzo ważnymi mikropierwiastkami są cynk, bor i mangan. Dlatego zalecamy wykonanie co najmniej dwóch zabiegów dokarmiających rośliny dolistnie. Gotową mieszanką ww. składników dobranych w odpowiednich proporcjach w łatwo dostępnej formie chelatów jest mieszanka FruitAkademia po zbiorach (8 kg/ha). Do każdego z zabiegów należy dodać produkt Mantrac w dawce 1 l/ha.
PRZĘDZIORKI i PORDZEWIACZE
W sadach gdzie owocowanie jest na słabym poziomie i dla oszczędności pominięto zabiegi przeciwko tym szkodnikom obserwuje się występowanie żerujących przędziorków i pordzewiaczy (łódeczkowate zwijanie się blaszek liściowych i ich rdzawe zabarwienie po spodniej stronie). Do zwalczania wszystkich stadiów ruchomych przędziorków oraz pordzewiaczy zalecamy mieszaninę Nissuron Strong 250 SC (0,4 l/ha) i Ortus 05 SC (1,5 l/ha).
NAWOŻENIE JABŁONI
Owoce w większości sadów są już w fazie intensywnego wzrostu. Na odpowiednią ich jakość, a niebawem także i na ich prawidłowe wybarwianie się można wpłynąć poprzez odpowiednie odżywienie zwłaszcza fosforem, potasem i wapniem. Na tym etapie polecamy mieszankę nawozowa FruitAkademia na wzrost II (8kg/ha) stosowaną naprzemiennie z produktami bogatymi w wapń gdzie jony wapnia skompensowane są za pomocą aminokwasów roślinnych, co zapewnia ich łatwiejsze pobieranie i dystrybucję w tkankach roślinnych np. produkt Amiwap w dawce 2-3 l/ha lub nawóz nanotechnologiczny Nano Active w dawce 2-3kg