KOMUNIKAT SKS 6 2018-04-24, Śliwa, czereśnia, wiśnia
UPRAWY PESTKOWE: śliwa, czereśnia, wiśnia
RAK BAKTERYJNY
Okres kwitnienia czereśni i wiśni to czas na zastosowanie produktów ograniczających występowanie objawów powodowanych przez bakterię Pseudomonas syringae, sprawcę raka bakteryjnego. Na ten moment do dyspozycji mamy środki zawierające związki miedzi np. Copper Max New 50 WP w dawce 1,5 kg/ha. Produkty te ograniczają również występowanie brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.
BRUNATNA ZGNILIZNA DRZEW PESTKOWYCH
Podstawą ograniczenia objawów choroby w uprawie wiśni i czereśni są zabiegi przed lub w trakcie oraz po kwitnieniu. Dlatego w uprawie wiśni podczas kwitnienia zalecamy wykonanie zabiegu produktami zawierającymi tebukonazol np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha, a w sadach czereśniowych Luna Experience 400 SC w dawce 0,6 l/ha.
DZIURKOWATOŚĆ LIŚCI
W sadach śliwowych obserwujemy zróżnicowanie pod względem kwitnienia. Część z odmian rozpoczyna kwitnienie, ale znaczna część zwłaszcza odmiany wczesne powoli już kończą. Ochrona śliw w tym terminie polega na zastosowaniu bądź tiofanatu metylu np. Topsin M 500 SC w dawce 1,5 l/ha lub produktu strobilurynowego np. Zato 50 WG w dawce 0,15 kg/ha.
ŚLIWA: OWOCNICE
Zwalczanie należy rozpocząć w końcowym okresie opadania płatków kwiatowych. Dobrym rozwiązanie jest zastosowanie preparatów z grupy chloronikotynyli oparty o substancję aktywną tiachlopryd np. Calypso 480 SC w dawce 0,15 l/ha oraz produkty z grupy neonikotynoidów oparte o substancję aktywną acetamipryd np. Mospilan 20 SP w dawce 0,125kg/ha.
ŚLIWA: PRZĘDZIORKI, PORDZEWIACZ ŚLIWOWY
Tuż po kwitnieniu należy przeprowadzić szczegółową lustrację plantacji na obecność występowania przędziorków i pordzewiaczy. Po stwierdzeniu obecności szkodników i przekroczeniu progu szkodliwości należy rozpocząć zwalczanie jednym z produktów: Envidor 240 SC w dawce 0,4 l/ha (zwalcza jaja oraz formy ruchome z wyjątkiem samców), Ortus 05 SC w dawce 1 l/ha dla przędziorka lub 1,5l/ha dla pordzewiacza. Uwaga: W celu poprawy skuteczności należy zwracać uwagę na dokładne pokrycie cieczą dolnej strony liści, w tym celu stosować duże ilości cieczy na ha. W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia ras odpornych, należy używać środków na przemiennie lub takich, których nie stosowano w poprzednim sezonie.
STOSOWANIE ADIUWANTÓW
Dla zwiększenia skuteczności zabiegów (szczególnie z użyciem insektycydów) polecamy stosowanie adiuwantów. Preparaty te wpływają na polepszenie właściwości użytkowej cieczy roboczej poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego cieszy oraz polepszenie penetracji tkanek roślinnych. Stosowanie adiuwantów wyraźnie zwiększa skuteczność zabiegów. Aplikacje insektycydów oraz fungicydów kontaktowych w mieszaninie z adiuwantami, skutkują lepszym pokryciem roślin cieczą roboczą. Polecamy do zabiegów dodawanie preparatu Asystent+ w dawce 0,15-0,2 l/ha.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.