Rynek maszyn w obliczu trudnego okresu dla polskiego rolnictwa
W ostatnim półroczu zmalała skłonność sektora rolniczego do inwestycji. Od stycznia zarejestrowano 4180 nowych ciągników rolniczych. W analogicznym okresie zeszłego roku było ich blisko 2-krotnie więcej (7 481 sztuk). Obserwowany spadek sprzedaży nowych ciągników rolniczych jest częściowo spowodowany zakończeniem perspektywy unijnej na lata 2007-2013.
Mniejsze spadki sprzedaży odnotowano na rynku ciągników używanych. Do końca czerwca zarejestrowano ich 8 391, natomiast w roku ubiegłym - 9 579. Według ekspertów obecna sytuacja na rynku maszyn rolniczych jest stanem przejściowym pomiędzy „starą” (2007-2013) a „nową” (2014-2020) perspektywą budżetową UE.
– Obserwowane obniżenie popytu na maszyny rolnicze wynika poniekąd z nasycenia rynku, związanego ze wzmożonymi inwestycjami wspomaganymi środkami finansowymi w minionej perspektywie UE – komentuje Marcin Hałaj, dyrektor ds. Rozwoju Rynku Rolniczego w Raiffeisen Leasing - Jednak największym problemem w tym sektorze jest tymczasowy brak nowych, aktywnych programów unijnych. Według prognoz analityków branża rolnicza powinna zacząć wracać na ścieżkę wzrostową w drugim półroczu 2016 roku. Nastąpi to prawdopodobnie w efekcie uruchomienia kolejnych regionalnych i krajowych programów dotacyjnych – dodaje ekspert.
Po pierwszym półroczu 2016 roku liderem rynku ciągników rolniczych pozostaje marka New Holland. Od początku roku zarejestrowano 646 nowych ciągników tej marki.
Jeżeli chodzi o wyniki regionalne, to najwięcej ciągników zakupili rolnicy z Mazowsza (743 sztuki). Na drugim miejscu uplasowała się Wielkopolska (509 sztuk), a na trzecim województwo Lubelskie (343 sztuki).
O ile można mówić o sporych spadkach w sprzedaży ciągników rolniczych, to powodów do narzekań raczej nie mają producenci maszyn towarzyszących. Dynamika ich sprzedaży jest co prawda niższa niż w roku ubiegłym, ale wciąż rośnie i producenci spodziewają się, że ta tendencja się utrzyma.
Mimo tendencji spadkowej na rynku, firmy oferujące finansowanie maszyn nie zwalniają tempa i aktywnie współpracują z wiodącymi producentami i dealerami maszyn rolniczych. W ubiegłym półroczu wiele z nich rozpoczęło współpracę z nowymi producentami. – Raiffeisen Leasing kontynuuje współpracę z marką Vaderstadt i Hardi oraz uruchomił nowe finansowanie fabryczne przyczep marki Umega. Ponadto w maju wystartowała oferta wspierana środkami unijnego programu COSME – tłumaczy Marcin Hałaj – W ramach leasingu i pożyczki z gwarancją COSME udało się nam sfinansować przedmioty o łącznej wartości prawie 10 mln złotych. Wciąż spływają do nas nowe wnioski i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie dynamika ich wzrostu utrzyma się na podobnym poziomie – dodaje ekspert.