ARiMR zbiera wnioski o płatności obszarowe za 2015 r.

ARiMRPrezes Andrzej Gross - powiedział, że aktywny rolnik w ramach płatności obszarowych za 2015 r. może otrzymać nawet 500 euro dopłat do hektara upraw. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 16 marca, w której uczestniczyli też  inni członkowie kierownictwa ARiMR, poinformowano o tym ile jest pieniędzy do wypłaty w ramach płatności obszarowych za 2015 rok, o nowościach w systemie tych płatności, które weszły w życie od tego roku, o rozdysponowaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 i realizacji zeszłorocznych płatności bezpośrednich.

Prezes Agencji Andrzej Gross, przypomniał, że całkowity budżet na realizację Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014 - 2020 wynosi 42,4 mld euro. Z tej kwoty aż 23,7 mld euro to pieniądze na realizację płatności obszarowych, a na wypłatę tych dopłat za 2015 r. zarezerwowano 3,5 mld euro. Aby sięgnąć po te pieniądze rolnicy muszą  złożyć wnioski o poznanie takich płatności. Prezes Andrzej Gross przypomniał, że kto złoży swój wniosek w terminie od 15 marca do 15 maja może liczyć na otrzymanie należnych dopłat w pełnej wysokości. Kto się spóźni i dostarczy dokumenty od 16 maja do 9 czerwca będzie miał pomniejszone należne płatności o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia. Prezes podkreślił również, że wnioski złożone po 9 czerwca nie będą w ogóle rozpatrywane. Szef ARiMR wyjaśnił, że poprawki i uzupełnienia do już złożonego wniosku można składać bez żadnych sankcji finansowych do 31 maja.

Wnioski można składać osobiście w biurach powiatowych ARiMR, za pośrednictwem poczty oraz korzystając z Internetu. Z tej ostatniej możliwości skorzystało już od niedzieli 15 marca do południa 16 marca 600 osób.

Szef ARiMR omówił również nowe rodzaje płatności jakie będą dostępne w 2015 roku. Jedną z nich jest tzw. płatność na zazielenienie. Przysługuje ona zasadniczo wszystkim rolnikom. Warto jednak zwrócić uwagę, że aby ją otrzymać rolnicy, którzy posiadają grunty orne o powierzchni ponad 10 ha, muszą wprowadzić dywersyfikację upraw, a powyżej 15 ha powinni zachować obszary proekologiczne. Gospodarstwa ekologiczne automatycznie otrzymają płatności za zazielenienie. Płatność za zazielenienie wraz z jednolitą płatnością obszarową wyniesie ok. 180 euro/ha i może być przyznana rolnikom do gruntów, które są w ich posiadaniu 31 maja br.

Innym nowym rodzajem płatności obszarowych wprowadzonym od 2015 r. są płatności dla młodych rolników. Generalna zasada mówi o tym, że mogą je otrzymać osoby, które rozpoczynają samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego i które w dniu złożenia po raz pierwszy wniosku o płatność obszarową nie przekroczyły 40. roku życia. Płatność, która wynosi 60 euro/ha, może być przyznawania maksymalnie przez 5 lat do powierzchni nie przekraczającej 50 ha.

Nowym rodzajem wsparcia jest również tzw. płatność dodatkowa. Przysługuje ona tym rolnikom, którzy posiadają grunt o powierzchni od 3,01 ha do 30 ha. Jej stawka wynosi 40 euro/ha. Będzie też można otrzymać w ramach dopłat bezpośrednich tzw. płatności związane z produkcją. Przyznawane będą tym rolnikom, którzy hodują bydło, krowy, owce czy kozy oraz tym, którzy zajmują się produkcją roślinną i uprawiają buraki, ziemniaki skrobiowe, owoce miękkie, chmiel, rośliny wysokobiałkowe, pomidory, len czy konopie włókniste. Wysokość płatności zależy od rodzaju produkcji.

Średnia płatność obszarowa wyniesie 243 euro/ha, a aktywny rolnik może otrzymać ponad 500 euro/ha.

 

Źródło: ARiMR

Przeczytaj także: Ministerstwo Rolnictwa: Płatności obszarowe za 2015 r.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Jeszcze kilka dni naboru w ramach przetwórstwa

Możliwa poprawa na rynku transakcji gruntami rolnymi?

Tylko tydzień na przekazanie małego gospodarstwa

Sadownicy polują

X