Niedaleko pada jabłko od... kultury

25 października to Światowy Dzień Opery. 28 września to Światowy Dzień Jabłka. Wbrew pozorom te dwie daty mają ze sobą więcej wspólnego niż mogło by się wydawać na pierwszy rzut oka. Jabłko już od starożytności na dobre zagościło w kulturze Europy. Sięgali po nie malarze, rzeźbiarze, muzycy i pisarze. Dzięki temu zyskało ono niemal mityczny status. Jest jednocześnie symbolem miłości, władzy, ale również zmierzchu i nieśmiertelności.

- Współpraca z Warszawską Operą Kameralną jest dla nas bardzo naturalna – mówi Magdalena Wrotek-Figarska Dyrektor Generalna Stowarzyszenia Sady Grójeckie – Jabłko to owoc, który od zawsze był obecny w sztuce: malarstwie, literaturze i muzyce. Miłość do sztuki zaszczepiła nam królowa Bona, założycielka naszych sadów. To właśnie dzięki niej Polska zaczęła garściami czerpać z osiągnięć nowoczesnego renesansu. Wspierała modę i sztukę. Bona stworzyła pierwszą stałą kapelę królewską. Uwielbiała muzykę i taniec. Dlatego też podjęliśmy decyzję o tym, aby owoce tei przetwory z nich były obecne na każdym premierowym przedstawieniu opery kameralnej.

Wpływ jabłka na kulturę jest bardzo znaczący. Jego mitologiczny wymiar stworzył podstawy, które wykorzystywali i wykorzystują artyści do dziś. Wszystko zaczęło się od mitologii greckiej – złotych jabłek Hery, jabłka niezgody bogini Eris. Postacie te następnie zagościły na płótnach największych malarzy renesansu i tych bliższych już naszym czasom. Paul Cezanne czy Magritte być może nigdy nie malowaliby jabłek w taki sposób, gdyby to inny owoc, a nie jabłko stał się tak znaczącym symbolem.

Ma ono również znaczące miejsce w kulturze popularnej, i tu znów nie możemy oderwać się od muzyki. Jeden z największych zespołów rockowych wszechczasów – Beatelsi – założyli przecież Apple Corp., a podążający za ich przykładem fan, umieścił na komputerach i telefonach nadgryzione jabłko.

Wypada więc zgodzić się ze starożytnymi Rzymianami, którzy mieli powiedzenie „od jaja do jabłka”, bo to właśnie jabłkiem kończona była każda rzymska uczta, gdzie oprócz wykwintnej kuchni zawsze obecna była sztuka.

Stowarzyszenie Sady Grójeckie

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X