III Jagodowe Mistrzostwa Świata już w niedzielę na Narodowym!
18 września na błoniach PGE Narodowego odbędą się III Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. O tytuł powalczą drużyny plantatorów borówek, malin, porzeczek i truskawek. Obrońcami tytułu są polscy plantatorzy malin. Zapraszamy do kibicowania i korzystania z atrakcji rodzinno-sportowego pikniku organizowanego tego dnia na błoniach PGE Narodowego. Wszystko z okazji Narodowego Dnia Sportu, w ramach promocji owoców, warzyw i aktywnego stylu życia.
Piknik na Narodowym rozpocznie się w samo południe. Otwarcie Mistrzostw planowane jest na godzinę 12:15. Jako pierwsze zagrają drużyny producentów Malin i Borówek. Więcej informacji dla kibiców w wydarzeniu na Facebooku 👉 III Jagodowe Mistrzostwa Świata
Wielka promocja zdrowego stylu życia
W turnieju biorą udział plantatorzy 4 owoców jagodowych uważanych za najlepiej pasujące do "osób regularne uprawiających sport". Wg. badań KANTAR Public borówkę i truskawkę uważa za taką 17% Polaków, czyli 5,5 konsumentów. Malinę i porzeczki odpowiednio 4,8 mln i 4,2 mln osób.
Zagrają już po raz trzeci
Jagodowa elita zagra już po raz trzeci. Pierwszy turniej rozegrano 15 czerwca 2018 roku na stadionie w Nowej Wsi, w gminie Warka. Kolejny 14 czerwca 2019 roku na boiskach przy Arenie Lublin. Dwukrotnie tytuł jagodowych Mistrzów Świata zdobywali plantatorzy Malin. Fakt, że są niepokonani dodaje emocji tegorocznej rywalizacji.
Organizatorem I Jagodowych Mistrzostwa Świata była Fundacja Promocji Polskiej Borówki, a pomysłodawcą ich rozgrywania agencja INSPIRE smarter branding. Event był skromny, ale pokazał pasje i możliwości współpracy w gronie producentów różnych gatunków owoców jagodowych.
II Mistrzostwa w 2019 roku patronatami objęły m.in. światowe organizacje plantatorów International Blackcurrant Association oraz International Blueberry Organization. W Lublinie obok turnieju plantatorów rozegrany został turniej z udziałem drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13). Pamiętne zawody, rozgrywane tuż przed 1 LIPCA, przypomniały jak hojne jest słońce na Lubelszczyźnie.
Tegoroczny turniej odbędzie się w cieniu PGE Narodowego i w ramach Narodowego Dnia Sportu. Jest okazją do integracji i promowania sukcesów producentów i przetwórców.
Edukacja przez zabawę
Każdy wynik sprawi, że Polacy wygrają. Czym więcej wiemy o walorach polskich superowoców tym lepiej. Owoce powinny być częścią każdego codziennego posiłku – tego dowiemy się od dietetyków, w specjalnej strefie edukacyjnej, finansowanej z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Do drużyny truskawkowej powołaliśmy zawodników reprezentujących trzy najważniejsze regiony uprawiające ten gatunek: rejon Czerwińska nad Wisłą, rejon Grójecko-Warecki oraz Lubelszczyznę. Nasi pasjonaci truskawkowi już szlifują formę pod bacznym okiem Adama Borzęckiego, stratega i mentora technicznego naszego teamu, tak by 18 września na „Stadionie Narodowym” sięgnąć po tytuł. Zapraszamy serdecznie by kibicować truskawce, borówce, porzeczce i malinie
- mówi dr hab. Zbigniew Jarosz, Dyrektor Instytutu Produkcji Ogrodniczej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Reprezentację producentów porzeczek wystawi Polskie Stowarzyszenie Plantatorów Porzeczek. Jej liderami są Zbigniew Chołyk, członek Core Team i lider zespołu ds. promocji postaw, oraz dr Piotr Baryła z Katedry Sadownictwa i Szkółkarstwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.
Przypomnijmy, Polska jest największym producentem czarnej porzeczki. Polskim plantatorom zawdzięczamy ponad połowę światowej produkcji. Wielu powodów do radości dostarcza producentom również czerwona porzeczka. Jest dziś najczęściej spożywanym owocem przez 8,4 mln tych, Polaków, którzy "czują się młodziej". Deklarują, że czują się młodsi niż ich metryka. Młodsi, czują się bardziej zdrowi, witalni i optymistyczni.
Zwycięska reprezentację producentów malin wystawi Lubelszczyzna. To największy na świecie region produkcji, z którego pochodzi 75% krajowych zbiorów malin. Liderem od lat budującym malinową drużynę jest Horti Team i dr Paweł Krawiec, producent i promotor owoców jagodowych.
Malina to owoc, w produkcji którego przez lata byliśmy światowym liderem i którego sprzedaż spektakularnie rośnie. W lipcu padł historyczny rekord. Spożycie deklarowało aż 53% populacji, tj. 17,2 mln dorosłych Polaków.
W skład drużyny borówkowej wejdą producenci z kilku regionów. Borówka jest bowiem uprawiana absolutnie w całym kraju. Jej konsumpcja rośnie o 8% rocznie. Je borówkę już 80% Polaków (26mln), a ponad 8 mln spożywa jej więcej niż kilogram rocznie. Borówka jest synonimem zdrowia i również w Polsce ulubionym owocem dietetyków. 8% uważa, że naszą borówkę powinniśmy promować za granicą jako wizytówkę polskiego rolnictwa.
Drużynę organizują Natalia Wasiak, córka Kazimierz Wasiaka, który był kapitanem borówkowej drużyny w Lubinie, oraz Katarzyna Grzegrzółka-Parafiniuk i Dominika Kozarzewska, szefowe Fundacji Promocji Polskiej Borówki. Z nieoficjalnych informacji wynika, że do gry w drużynie borówkowej przygotowują się panie.
Gdzie, o której i jak dojechać?
Miejsce: błonia PGE Narodowego. Lokalizacja GPS: 52.24, 21.04 – link
Program III Jagodowych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej:
12:00 Otwarcie bram pikniku na błoniach PGE Narodowego
12:10 Otwarcie Mistrzostw i hymn gospodarzy
12:15 Maliny 💞 – Borówki
12:45 Truskawki 🍓 – Porzeczki
13:15 Borówki 🫐 – Porzeczki
13:45 Maliny 💞 – Truskawki
14:15 Truskawki 🍓 – Borówki
14:45 Porzeczki 🖤 – 💞 Maliny
15:15 Uroczyste zakończenie, wręczenie medali, pamiątkowe zdjęcia piłkarzy z kibicami i sympatykami owoców.
Dojazd na błonia PGE Narodowego: własnym autem (parking płatny 25 zł za dzień), koleją, autobusem, tramwajem. Autobusem: przystanek „Rondo Waszyngtona”, linie: 102, 111, 117, 123, 128, 146, 147, 158, 166, 507, 509, 517, 521, N02, N22, N24, N72. Koleją: przystanek „Stadion”.
źródło: polskiesuperowoce.pl