Ceny nawozów będą ustabilizowane
Szef resortu rolnictwa spotykał się we wtorek z wielkopolskimi rolnikami w Kępnie, Rawiczu i Orpiszewie. Główne tematy poruszane na spotkaniu dotyczyły przede wszystkim cen nawozów, wsparcia rodzin rolniczych poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych oraz emerytur rolniczych.
– Obecnie Komisja Europejska przygotowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi dotowanie zakładów nawozowych oraz ograniczy od góry ceny energii, głównie gazu – poinformował wicepremier. – Po decyzji KE będziemy mogli oczekiwać tańszej produkcji nawozów – dodał szef resortu.
Wicepremier Henryk Kowalczyk odniósł się również do problemów związanych z funkcjonowaniem aplikacji suszowej.
– Bardzo wielu rolników zgłosiło się w krótkim czasie w ramach aplikacji suszowej i system nie był w stanie wszystkich obsłużyć, stąd decyzja o wydłużeniu terminu składania wniosków do 23 listopada br. – poinformował szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Henryk Kowalczyk dodał, że jednocześnie przygotowywane są zmiany rozporządzenia, które uszczelniałoby system pomocy klęskowej dla rodzin rolników aktywnych.
– Chcemy, aby rolnicy pokazywali, że są rolnikami aktywnymi i przedstawili faktury sprzedaży produktów rolniczych, która odbywała się między 1 stycznia 2021 roku, a 30 września 2022 roku. Rolnik pokazując faktury ARiMR, wykazuje, że rzeczywiście poniósł straty prowadząc produkcję rolną – powiedział wicepremier Henryk Kowalczyk.
Wyjaśnił przy tym, że przygotowywana pomoc suszowa służy przede wszystkim wsparciu dochodów rolniczych, przeciwdziałaniu zagrożeniu wykluczenia ekonomicznego i bytności ekonomicznej gospodarstw, które poniosły straty z powodu suszy.
– Trwają prace nad waloryzacją kwotową emerytur rolniczych – powiedział wicepremier.
Według szefa resortu rolnictwa od 1 marca 2023 roku emeryci pobierający świadczenie z KRUS będą już otrzymywać waloryzację kwotową, porównywalną do tej z ZUS.
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk odniósł się także do kwestii związanych z energią odnawialną zwracając uwagę, że idealnym u nas rozwiązaniem byłby miks energetyczny.
– Nie zawsze świeci słońce, czy wieje wiatr, a jakby było i jedno i drugie, a jeszcze do tego biogazownia, a jeszcze do tego, tam gdzie to możliwe, elektrownia wodna, to wtedy byłoby idealnie. Będę zachęcał do tworzenia spółdzielni energetycznych – powiedział szef resortu rolnictwa na spotkaniu w Orpiszewie.
źródło: gov.pl