Majątek prezesa Kampol Fruit zabezpieczony

Aresztowany pod zarzutem oszustw finansowych Piotr F. były prezes spółki Kampol Fruit, za szkody wyrządzone dostawcom owoców i warzyw może odpowiadać własnym majątkiem. Lubelska prokuratura zaakceptowała wniosek o zabezpieczenie majątkowe na jego mieniu o wartości ponad 8 mln zł.

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KWP w Lublinie w czwartek (02.02.) zatrzymali 51-letniego przedsiębiorcę, który oszukał kilkadziesiąt osób i podmiotów rolniczych. Prowadzona przez niego firma skupowała od nich owoce i warzywa, jednak nie wywiązała się z zapłaty. Łączna kwota strat jakie ponieśli pokrzywdzeni sięga ponad 9,5 miliona złotych. W Prokuraturze Okręgowej w Lublinie mężczyzna usłyszał 35 zarzutów dotyczących oszustw. Mężczyzna został przez sąd tymczasowo aresztowany.

Wobec podejrzanego Sąd Rejonowy Lublin - Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Policjanci skierowali wnioski o wydanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym na mieniu podejrzanego na łączną kwotę w wysokości ponad 8 milionów złotych. 

W środę wniosek ten został zaakceptowany. To oznacza, że do zakończenia sprawy majątkiem F. nie będzie można obracać. Jeśli były prezes Kampol Fruit zostanie uznany za winnego i skazany, zabezpieczone mienie może natomiast zostać wykorzystane na poczet spłaty wierzycieli.

Sprawę prowadzą policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie. Postepowanie dotyczy doprowadzenia wielu osób i podmiotów do niekorzystnego rozporządzenia mieniem wielkiej wartości, poprzez zawieranie umów skupu owoców i warzyw, pomimo posiadanej wiedzy na temat niewypłacalności spółki.

Jak wynika z materiałów prowadzonego postępowania, spółka, której prezesem był Piotr F. zajmowała się skupowaniem owoców i warzyw m.in. od rolników z województwa lubelskiego i nie wywiązała się z zapłaty za dostarczony towar.

Szacuje się wstępnie, że za dostarczone przez osoby prywatne i inne podmioty produkty rolnicze tylko w okresie od lipca 2021 r. do października 2022 r., spółka nie wypłaciła pokrzywdzonym z powiatu ryckiego oraz łęczyńskiego kwoty ponad 9,5 miliona złotych. Tym samym wprowadziła ich w błąd co do sytuacji finansowej spółki oraz zamiaru i możliwości zapłaty za dostarczone owoce.

Efektem realizacji sprawy było zatrzymanie 51-latka. Doszło do tego na terenie województwa łódzkiego, gdzie mężczyzna zamieszkiwał. Policjanci dokonali także kilku przeszukań firm i mieszkań prywatnych. Zabezpieczyli na poczet przyszłych kar kwotę około 40 tysięcy złotych.

Za oszustwo kodeks karny przewiduje karę do 8 lat pozbawienia wolności.

źródło: Dziennik Wschodni; lubelskapolicja.gov

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X