Każda partia importowanych owoców powinna być skontrolowana pod względem pozostałości ś.o.r.
Zdaniem Związku Sadowników RP kontrole jakości owoców i warzyw prowadzone przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych nie są wystarczające. Zaledwie kilkanaście kontroli przeprowadzonych w ciągu dwóch lat to stanowczo za mało. Według ZSRP konieczne są zmiany. Związek zaapelował do MRiRW o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania.
Poniżej stanowisko ZSRP:
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych realizuje kontrole w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw na mocy ustawy z dnia 19 grudnia 2003 roku o organizacji rynków owoców i warzyw oraz rynku chmielu. Weryfikacje zgodności prowadzone są przede wszystkim w oparciu o przepisy ogólne oraz wymagania norm handlowych Unii Europejskiej. Sytuacja w branży sadowniczej od wielu lat sukcesywnie się pogarsza. Towar, który ma wady i nie spełnia norm nie powinien znaleźć się na półce sklepowej, tylko trafić do przetwórstwa.
Od wielu miesięcy Związek Sadowników RP apeluje do Głównego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno - Spożywczych o wzmożone kontrole w tym zakresie.
Poseł Mirosław Maliszewski Prezes Związku Sadowników RP wystąpił z zapytaniem dotyczącym liczby przeprowadzonych inspekcji w tym zakresie ostatnich latach.
Dane co do ilości kontroli przeprowadzonych w ostatnich latach 2021-2022 są zatrważające i zdumiewające:
W odpowiedzi z Ministerstwa Rolnictwa możemy przeczytać m.in.
W toku kontroli jakości handlowej świeżych owoców i warzyw realizowanych w okresie
2021– 2022 r. inspektorzy WIJHARS przeprowadzili:
-2 kontrole planowe na etapie sprzedaży detalicznej konsumentowi finalnemu oraz na
innych etapach wprowadzania do obrotu świeżych owoców i warzyw - II i IV kwartał
2021r.
-1 kontrolę planową na etapie sprzedaży detalicznej konsumentowi finalnemu – I
kwartał 2022 r.
-1 kontrolę planową na innych etapach wprowadzania do obrotu świeżych owoców i
warzyw (główne w hurtowniach, na rynkach hurtowych i centrach dystrybucji) - III
kwartał 2022 r.
Ponadto w okresie 2021– 2022 r. inspektorzy WIJHARS przeprowadzili 7 kontroli doraźnych w zakresie jakości handlowej świeżych owoców i warzyw, w tym 1 dotyczyła jabłek.
Dosłownie kilkanaście kontroli w ciągu dwóch lat? To się musi zmienić! Dlatego również, Związek Sadowników zainterweniował po raz kolejny w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wprowadzenie urzędowego systemu kontroli każdej partii owoców wjeżdżających do naszego kraju pod względem jakości, zwłaszcza pozostałości środków ochrony roślin i wstrzymanie dalszego obrotu towarem do czasu otrzymania wyników badania.