Które owoce jedliśmy w lipcu najchętniej?

Wśród najpopularniejszych gatunków lipca Kantar wymienia jabłka, truskawki, czereśnie i maliny. Owoce każdego z tych gatunków jadło 2 na 3 Polaków. W porównaniu do lipca 2022 roku najbardziej wzrosło spożycie malin, borówek i jagody kamczackiej. W przypadku tej ostatniej liczba konsumentów wzrosła o ponad połowę (55%).

Konsumpcja owoców w lipcu

W lipcu najpopularniejszym owocem były jabłka, truskawki i czereśnie. Owoce każdego z tych gatunków jadło przynajmniej 2 na 3 Polaków. 

W tygodniu poprzedzającym badanie jabłka spożywało 69% badanych (to o 4% mniej niż w ur.). 6% jadło je codziennie, a 8% 4-5 razy w tygodniu.

Na drugim miejscu wśród polskich owoców znalazły się truskawki, które w lipcu jadło 68% badanych (to o 5% więcej niż w lipcu ur.). Czereśnie w lipcu jadło dokładnie 2/3 Polaków (66%, o 2% więcej niże w ur.).

W lipcowym rankingu tuż za podium znalazły się letnie maliny (62%).

Największy wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowały malina (o 29 p.p.), czereśnia (o 23 p.p.) i borówka (17 p.p.). Czarna porzeczka odnotowała wzrost o 12 p.p., a jagoda kamczacka o 5 p.p. 

Maliny jadło, w tygodniu poprzedzającym badanie, 62% Polaków. To jest ponad 20,1 mln konsumentów. Jest to historyczny rekord tego gatunku.

Borówki jadła w lipcu połowa (48%) Polaków. Realizowane badania są reprezentatywne dla dorosłych Polaków, czyli osób w wieku 15+. Nie uwzględniając dzieci i młodzieży, liczba konsumentów borówki przekroczyła w lipcu 15,5 mln. To także jest historyczny rekord. 

Czerwoną porzeczkę spożywała blisko 1/3 badanych (31%), czyli 10 mln Polaków, co również jest historycznym rekordem tego gatunku.

Agrest w lipcu jadło 29% Polaków. To aż 9,4 mln konsumentów. To rekord ilości konsumentów tego gatunku w ostatnich latach. Trzy lata badań pozwalają ocenić tendencje. Mówimy o trendzie rosnącym.

Monitoring rozpoczęto 4 lata temu i takich wyników ww. gatunki w tym czasie nie notowały.

Wzrost liczby konsumentów owoców "lipiec do lipca"

W porównaniu do lipca 2022 najbardziej wzrosło spożycie: malin (o 9 p.p.), borówki (o 8 p.p.), czarnej porzeczki (o 6 p.p.), jagody kamczackiej (o 6 p.p.), agrestu (o 5 p.p.) i czerwonej porzeczki (o 5 p.p.). Jednak czym innym jest kilka punktów procentowych dla maliny, a czym innym dla kamczatki. 

W przypadku jagody kamczackiej wzrost z 11 do 17% oznacza realne wzrost liczby konsumentów o ponad połowę, dokładnie o 55%. W przypadku czarnej porzeczki o jedną czwartą - 27%, agrestu - 21% i borówki 20%.

W liczbach bezwzględnych oznacza to, w przypadku malin - 2,9 mln nowych konsumentów, borówki - 2,6 mln nowych konsumentów. Jagodzie kamczackiej przybyło 1,9 mln konsumentów. W przypadku czerwonej porzeczki oraz agrestu liczba konsumentów wzrosła o 1,6 mln.

Wzrost liczby konsumentów owoców w skali 2 lat 

Spójrzmy teraz na zmiany w perspektywie od lipca 2021 do lipca 2023 r..

W porównaniu do lipca 2021 największy wzrost liczby konsumentów zanotowały borówka - o ponad połowę (55%) i jagoda kamczacka - o 42%. O blisko 1/3 (32%) wzrosła także liczba osób jedzących maliny oraz agrest.

W liczbach bezwzględnych oznacza to, w przypadku borówki - wzrost o 5,5 mln konsumentów. Przypomnijmy, do wielkości 15,5 mln konsumentów. W przypadku malin o 4,9 mln konsumentów, do liczby 20 mln.

Wzrostem "lipiec 2023 do lipca 2021" mogą pochwalić się także czarna i czerwona porzeczka (odpowiednio o 1,9 i 1,6 mln konsumentów).

Wyniki badań konsumpcji 2020-2023

Badania pomagają w ocenie trendów i w definiowaniu grup docelowych. Mogą być podstawą rewizji strategii każdego z projektów promocyjnych. 

Aktualizowane wynik dotyczące kilkudziesięciu gatunków są publicznie dostępne. Zapraszamy na stronę: WczorajNaTalerzu.pl

Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X