Szkolenie z Integrowanej Produkcji - które szkolenie wybrać mając produkcję mieszaną?

Programy szkoleń w zakresie integrowanej produkcji roślin zarówno podstawowych jak i uzupełniających zostały określone w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2013 r. w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin (Dz.U. z 2022 r. poz. 824) z podziałem na grupy roślin: sadownicze, warzywnicze i rolnicze. Producent, który ma w gospodarstwie różne grupy upraw nie musi robić oddzielnych szkoleń dla poszczególnych grup upraw. Taka opinię wydało MRiRW Departament Hodowli i Ochrony Roślin. 

W przypadku zamiaru prowadzenia produkcji rolniczej w systemie IP obejmującej 2 lub 3 grupy roślin, nie jest wymagane ukończenie odrębnych szkoleń dla każdej z tych grup. Wystarczy ukończyć jeden z programów szkoleń wymienionych w rozporządzeniu. Najkorzystniejszą, dla producenta, będzie sytuacja kiedy producent rolny ukończy program szkolenia dla grupy roślin, która jest kluczowa w jego działalności objętej produkcją w systemie IP. Szkolenie takie jest ważne 5 lat, po tym okresie należy odbyć szkolenie uzupełniające, również ważne 5 lat. Podobnie należy podejść do wyboru programu szkolenia uzupełniającego.

Zaświadczenie ze szkolenia jest niezbędne przy dokonywaniu zgłoszenia do jednostki certyfikującej. Zgłoszenia należy dokonać nie później niż 30 dni przed siewem albo sadzeniem roślin, albo w przypadku roślin wieloletnich do 1 marca każdego roku. Do zgłoszenia należy dołączyć m. in. kopię zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin albo kopie innych dokumentów potwierdzających spełnienie wymagań określonych w art. 64 ust. 4 lub 7 tej ustawy. Producent rolny, aby móc spełnić warunek dołączenia kopi zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie integrowanej produkcji roślin powinien ukończyć szkolenie dedykowane dowolnej grupie roślin określonej w rozporządzeniu.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X