NFOŚiGW planuje zwiększyć finansowanie magazynów energii

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozyskuje fundusze i tworzy założenia nowych programów finansowania magazynów energii elektrycznej i magazynów ciepła.

Prezes Zarządu NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak uczestniczyła w konferencji związanej z prezentacją raportu „Mapa drogowa dla magazynów ciepła w Polsce”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Polska Izba Magazynowania Energii i Elektromobilności (PIME). W tym roku do konsultacji zostanie skierowany program dotyczący finansowania magazynów ciepła. Korzyści z zastosowania magazynów energii to przede wszystkim  lepsze wykorzystanie zdolności wytwórczych odnawialnych źródeł energii (OZE), ograniczenie zużycia paliw, redukcja kosztów, zwiększenie elastyczności wytwarzania energii i redukcja emisji CO2.

- Jesteśmy na etapie tworzenia strategii Narodowego Funduszu na kolejne cztery lata, w której temat magazynowania energii elektrycznej i cieplnej jest absolutnie wskazany jako jeden z priorytetowych – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes Zarządu NFOŚiGW. Jak dodaje, wraz z rozwojem rozproszonych źródeł odnawialnych będzie rosło znacznie magazynów ciepła. - Magazyn ciepła ma szansę stać się ważnym elementem stabilizującym pracę sieci, tym bardziej że - jak wskazują analizy - jest to rozwiązanie wielokrotnie tańsze od magazynów energii – mówi Dorota Zawadzka-Stępniak.

NFOŚiGW wdraża obecnie programy finansowane z Funduszu Modernizacyjnego, w ramach których możliwe jest dofinansowanie magazynów energii elektrycznej i magazynów ciepła zintegrowanych z instalacją wytwórczą.  Nowe programy uzupełnią dostępne dofinansowanie.  Obok ekonomicznych i ekologicznych aspektów magazynowanie energii odgrywa ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego, poprzez odciążenie i uelastycznienie sieci elektroenergetycznych. Magazyny energii podnoszą autokonsumpcję energii przez prosumentów - gospodarstwa domowe i firmy mogą dzięki nim osiągnąć wysoki poziom samowystarczalności energetycznej.

Trwające programy NFOŚiGW, które dają możliwość uwzględnienia kosztów zakupu i montażu magazynu energii (musi być zintegrowany z jednostką wytwórczą):

  • Kogeneracja dla energetyki i przemysłu (nabór trwa)
  • Kogeneracja dla ciepłownictwa. Część 1 ( II nabór - IV kw. 2024 r.)
  • Kogeneracja powiatowa (II nabór wniosków o dofinansowanie - IV kw. 2024 r.)
  • OZE - źródło ciepła dla ciepłownictwa (nabór wniosków do 17.12.2024 r.)
  • Moja Elektrownia Wiatrowa
  • Mój Prąd 6.0
  • Energia dla Wsi

Planowane programy dotyczące finansowania magazynów energii i ciepła:

  • Magazyny energii elektrycznej i związana z nimi infrastruktura dla poprawy stabilności polskiej sieci elektroenergetycznej

Program skierowany do przedsiębiorców (z wyłączeniem podmiotów sektora finansowego). Dotyczy wsparcia finansowego dla budowa magazynów energii elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 2 MW oraz pojemności nie mniejszej niż 4 MWh. Planowany budżet na realizację celu programu to ponad 4 mld zł. Środki będą wydatkowane do końca 2028 r.

  • Program dotyczący finansowania magazynów ciepła

Planowany termin ogłoszenia programu do konsultacji – IV kw. 2024 r.

Magazyn energii elektrycznej – dla kogo?

  • dla gospodarstw domowych

Dodanie do instalacji fotowoltaicznych funkcji magazynowania pozwala na wykorzystanie energii okresie, gdy panele PV jej nie produkują. Dzięki takiej możliwości gospodarstwo może osiągnąć nawet 90 proc. samowystarczalności energetycznej. 

  • dla gospodarstw rolnych

Instalacja fotowoltaiczna może jednocześnie produkować energię na pokrycie bieżącego zapotrzebowania gospodarstwa oraz gromadzić ją w magazynach. Energia w magazynach zmniejszy koszty utrzymania i zapewni ciągłość działania systemów i maszyn w przypadku przerw w dostawie energii.

  • dla przedsiębiorców

Magazyny energii, obok agregatów prądotwórczych i systemów zasilania gwarantowanego UPS mogą skutecznie zabezpieczyć działalność firmy przed przerwami w dostawie energii elektrycznej.

  • dla ciepłownictwa systemowego

Magazyny ciepła współpracujące ze źródłami ciepła w systemach ciepłowniczych, pozwolą wykorzystać nadwyżki generacji OZE. Poprawi to także elastyczność systemów ciepłowniczych.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X