Międzynarodowe Sympozjum Owoców i Warzyw Ekologicznych OrgHort 2024
– Chcemy, aby w Polsce do 2030 r. co najmniej 7 proc. gruntów rolniczych stanowiły ekologiczne użytki rolne, co przełoży się na 1 mln ha roślin uprawianych w tym systemie produkcji – powiedział sekretarz stanu Stefan Krajewski podczas Międzynarodowego Sympozjum Owoców i Warzyw Ekologicznych OrgHort 2024 w Warszawie. Wiceminister rolnictwa wziął dzisiaj udział w uroczystym otwarciu tego czterodniowego wydarzenia.
Wymiana wiedzy
Wiceminister Krajewski podkreślił, że rozpoczynające się dzisiaj Sympozjum jest niepowtarzalną okazją do poszerzenia wiedzy na temat aktualnych zagadnień i problemów dotyczących sadownictwa i warzywnictwa ekologicznego.
– Program konferencji jest bardzo bogaty i obejmuje różnorodne tematy. Wśród nich są tak istotne dzisiaj kwestie jak zarządzanie żyznością gleby i ochrona roślin – powiedział sekretarz stanu.
Wiceminister Stefan Krajewski zaznaczył, że OrgHort 2024 to wydarzenie, które gromadzi naukowców z całego świata. To okazja nie tylko do dzielenia się wynikami projektów badawczych, lecz także do zawierania nowych kontaktów oraz możliwość rozwijania współpracy i podejmowania międzynarodowych inicjatyw.
Wsparcie rolnictwa ekologicznego w Polsce
Sekretarz stanu Stefan Krajewski przypomniał, że rozwój produkcji ekologicznej w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podkreślił, że resort wspiera system produkcji ekologicznej, m.in. poprzez dofinansowanie badań w rolnictwie ekologicznym.
– Od 20 lat staramy się, aby co roku istotna pula środków z budżetu przeznaczonego na badania w rolnictwie ekologicznym była przekazywana na prowadzenie badań w zakresie warzywnictwa i sadownictwa metodami ekologicznymi – zaznaczył wiceminister Krajewski.
Popyt na warzywa i owoce w Polsce rośnie, a to powoduje, że zwiększają się powierzchnie, na których są one uprawiane.
Sekretarz stanu przypomniał, że owoce i warzywa mają największy – odpowiednio 14,3 proc. oraz 12,8 proc. – udział w rynku ekologicznych produktów żywnościowych.
– Łącznie stanowi to ponad 1/3 wartości rynku żywności ekologicznej w Polsce, o wartości ok. 2 mld zł – powiedział wiceminister.
Wiceszef resortu rolnictwa wspomniał również o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, w ramach którego oferowane jest wsparcie finansowe upraw ekologicznych.
O wydarzeniu
Sympozjum OrgHort to cykliczne wydarzenie, które odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych (ISHS). Celem OrgHort 2024 jest stworzenie międzynarodowego forum do wymiany naukowej i technicznej wiedzy z zakresu ogrodnictwa ekologicznego. Na tegorocznej konferencji zostaną poruszone tematy związane z kluczowymi problemami i wyzwaniami, które stoją przed branżą.
W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy w Skierniewicach.