Otwarcie rynku wietnamskiego dla polskich borówek
Zostały zakończone trwające od 2017 roku działania mające na celu otwarcie rynku wietnamskiego dla polskich borówek i umożliwienie polskim plantatorom oraz przedsiębiorcom eksportu tych owoców do Wietnamu. Procedura zakończyła się uzgodnieniem warunków fitosanitarnych eksportu.
Prace niezbędne dla otwarcia rynku wietnamskiego były prowadzone przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przy zaangażowaniu Instytutu Ogrodnictwa - Państwowego Instytutu Badawczego, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawicieli branży. W 2023 r. przedstawiciele organizacja ochrony roślin Wietnamu zrealizowali audyt w kilku wybranych miejscach produkcji oraz pakowalniach owoców. Celem audytu było zapoznanie się z organizacją produkcji i przygotowania owoców borówki do sprzedaży oraz ochroną plantacji borówek przed chorobami i szkodnikami.
Owoce przeznaczone na eksport do Wietnamu będą musiały pochodzić z zarejestrowanych w Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN) plantacji i pakowalni, które realizują szczegółowe wymogi określone w zatwierdzonych wymaganiach fitosanitarnych i pozostają pod nadzorem PIORiN. Jednocześnie przypominamy, że podmioty zainteresowane eksportem do Wietnamu tj. producenci owoców borówki oraz przedsiębiorcy zajmujący się ich pakowaniem, którzy mają w danym sezonie zamiar uprawiać i pakować owoce przeznaczone na rynek wietnamski, zgodnie z przepisami Ustawy o ochronie roślin przed agrofagami, w terminie do dnia 30 kwietnia danego roku powinni zgłosić się do właściwej terenowo jednostki PIORiN w celu dokonania wpisu do rejestru eksporterów.
Na oficjalnej stronie internetowej Departamentu Ochrony Roślin Ministerstwa Rolnictwa Wietnamu została zamieszczona lista polskich plantatorów oraz przedsiębiorców zainteresowanych eksportem owoców borówki wysokiej z Polski do Wietnamu. Lista będzie aktualizowana na każdy sezon eksportowy, gdy podmioty zgłoszą w danym sezonie zamiar uprawy i pakowania owoców borówki wysokiej z przeznaczeniem na rynek wietnamski.
źródło: PIORiN