Od wyzwań rynku, przez ochronę upraw po ogrodnictwo 5.0. Konferencje w czasie TSW dostarczą światowej wiedzy

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa to największa w kraju branżowa wystawa rozwiązań dla producentów warzyw i owoców. Towarzyszą jej specjalistyczne konferencje z udziałem cenionych ekspertów z Polski i zagranicy. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia 22 i 23 stycznia w Targach Kielce poznają najnowsze doświadczenia i praktyki oraz innowacyjne technologie. Bilety są dostępne.

- Program konferencji jest tworzony w ścisłej współpracy z praktykami i liderami branży, co sprawia, że poruszane zagadnienia są odpowiedzią na wyzwania i potrzeby sadowników i ogrodników. Uczestnicy otrzymują konkretne, praktyczne rady, które zastosują w codziennej działalności – podkreśla Jacek Kłudka, prezes Oficyny Wydawniczej Oikos, która organizuje targi TSW w Kielcach.  Co więcej, zaprezentowane będą najnowsze rozwiązania technologiczne, które zrewolucjonizują sposób uprawy i zarządzania gospodarstwem. Dzięki temu uczestnicy są na bieżąco z trendami, które kształtują przyszłość branży ogrodniczej.

Premierowa konferencja „Uprawa winorośli”

Konferencje rokrocznie są oblegane. Zainteresowanie udziałem w styczniowych panelach już jest bardzo duże. – Po raz pierwszy organizujemy konferencję „Uprawa Winorośli”. Pomysł okazuje się strzałem w dziesiątkę, tym bardziej, że ten rodzaj działalności w Polsce jest coraz popularniejszy – zaznacza prezes Jacek Kłudka. Eksperci omówią kluczowe zagadnienia związane z wyborem odpowiednich odmian winorośli, technikami uprawy, ochroną roślin przed chorobami oraz wyzwaniami produkcji w polskich warunkach klimatycznych.  Poradzą, jak odnaleźć się na rynku winiarskim, budować niszową ofertę i nawiązywać relacje z klientami. Konferencja „Uprawa Winorośli - Od gleby po butelkę: efektywne zarządzanie winnicą i rozwój rynkowy” – środa, 22 stycznia, hala 1. 

Dyskusja „Co dalej z jabłkami?”

Od początku organizacji targów TSW, towarzyszy im Konferencja Sadownicza. Przyciąga setki sadowników z kraju. XV edycja skoncentruje się na najnowszych trendach i innowacjach w uprawie sadów, prezentując aktualne badania oraz praktyczne rozwiązania dla producentów owoców. O handlu jabłkami w Polsce podyskutują eksperci, m.in. poseł Mirosław Maliszewski - prezes Związku Sadowników RP, Hanka Sobczyńska ze Spółdzielni Ogrodniczej w Grójcu, Dominik Woźniak - wiceprzewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych, Piotr Zieliński z Grupy Organic, która jest największym producentem ekologicznych jabłek w Polsce. XV Konferencja Sadownicza - sadownicze wyzwania 2025. Co dalej z rynkiem krajowym? – środa, 22 stycznia, hala 4.

Świeży rynek czy przetwórstwo – wybór producentów warzyw   

Po raz 15. odbędzie się także Konferencja Warzywnicza, która zdobyła uznanie wśród producentów. Eksperci poruszą zagadnienia związane z uprawą, ochroną oraz nowoczesnymi technologiami produkcji. Uczestnicy dowiedzą się jak optymalizować produkcję warzyw z wykorzystaniem maszyn i nowych technologii. Poznają najnowsze rozwiązania wpływające na jakość zbiorów. Ważnym tematem będzie też eksport świeżych warzyw z Polski. XV Konferencja Warzywnicza „Na świeży rynek i do przetwórstwa – wybory producentów warzyw” – czwartek, 23 stycznia, hala 3.

O nowoczesnej uprawie jagodowych: truskawce, malinie i porzeczce na TSW  

Ważne miejsce podczas TSW zajmują dyskusje o owocach jagodowych, których produkcja jest silną gałęzią sektora rolniczego w kraju. Podczas konferencji wybitni eksperci, naukowcy i praktycy podzielą się doświadczeniami w zakresie upraw malin, porzeczek i truskawek. Uczestnicy poznają najnowsze trendy, innowacyjne technologie i sprawdzone rozwiązania. Będzie mowa m.in. o zastosowaniu dronów w porzeczkach, perfekcyjna fertygacja dla najlepszych truskawek, czy sztucznej inteligencji w planowaniu ochrony malin. III Konferencja Malinowa: Polskie „5 minut” na rynku oraz II Konferencja Porzeczkowa: Stagnacja czy rozwój? – środa, 22 stycznia, hala 3. XII Konferencja Truskawkowa – czwartek, 23 stycznia, hala 4.

Techniki i narzędzia ogrodnictwa 4.0/5.0

Zainteresowanie przyciągnęła już premierowa Konferencja Maszynowa w ubiegłym roku, a styczniowa edycja zapowiada się jeszcze ciekawiej.  Tym bardziej, że ogrodnicy coraz mocniej szukają maszyn i urządzeń, dzięki którym prace wykonają sprawniej i oszczędniej. Będzie mowa o bezzałogowych ciągnikach, robotach zbierających jabłka, czy laserowym usuwaniu chwastów. – Porównam klasyczny system opryskiwania z systemem PWM, omówię wymagania, przedstawię w jaki sposób zmodernizować swoją obecną maszynę, by stała się precyzyjnym narzędziem do oprysku roślin – zapowiada inżynier Włodzimierz Piotrowski, ceniony ekspert techniki rolniczej.  II Konferencja Maszynowa - Techniki i narzędzia ogrodnictwa 4.0/5 – czwartek, 24 stycznia, hala 1.   

Szczegółowy program konferencji na tsw.pl/program. Konferencja Sadownicza będą tłumaczone będą tłumaczone na język angielski.

Targi TSW z 450 wystawcami z różnych stron świata

Będzie można zapoznać się z ofertą maszyn, urządzeń, środków ochrony roślin i środków do produkcji ogrodniczej na stoiskach 450 wystawców z 18 państw, m.in. z Włoch, Niemiec, Szwajcarii, Belgii, Danii, Francji, Hiszpanii, Luksemburga, Meksyku i Nowej Zelandii. Producenci i dostawcy pokażą najnowsze modele ciągników, opryskiwaczy, kombajnów i maszyny do zbioru warzyw i owoców, urządzenia uprawowe przodujących polskich i światowych marek. Nie zabraknie robotów i pojazdów autonomicznych. Czołowi producenci nawozów, środków ochrony – także ekologicznych, sadzonek i materiałów siewnych także przygotowują najnowszą ofertę. 

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa odbędą się w Kielcach 22 i 23 stycznia 2025. Organizatorem wydarzenia jest Oficyna Wydawnicza Oikos z Warszawy. Bilety na tsw.pl/ 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X