Dialog i konsultacje – kolejne spotkanie z rolnikami
– To było spotkanie o charakterze informacyjno-konsultacyjnym. Część uwag zgłaszanych przez rolników wykorzystamy już teraz, ale rolnicy mogą też przesłać nam swoje uwagi drogą elektroniczną – powiedział minister Czesław Siekierski po spotkaniu z rolnikami w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Szerokie konsultacje z rolnikami
Wraz z ministrem Czesławem Siekierskim na konsultacje przyjechali przedstawiciele innych resortów: Ministerstwo Finansów reprezentowała podsekretarz stanu Małgorzata Krok, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej podsekretarz stanu Konrad Wojnarowski, a Kancelarię Prezesa Rady Ministrów sekretarz stanu Ignacy Niemczycki. Obecni byli także wiceministrowie resortu rolnictwa: sekretarze stanu Stefan Krajewski i Jacek Czerniak oraz podsekretarz stanu Adam Nowak.
Prace podejmowane w MRiRW
Minister Czesław Siekierski przedstawił propozycję pięciu tematów nad którymi pracuje resort. Są to: definicja aktywnego rolnika, dzierżawa rolnicza, funkcje produkcyjne wsi, tzw. ustawa łańcuchowa oraz sytuacja na rynkach rolnych.
Informacje na poszczególne tematy przedstawiali dyrektorzy merytorycznych departamentów.
Stanowisko rolników
Przedstawiciele środowiska rolniczego podkreślali znaczenie i potrzebę opracowania nowej definicji rolnika zgadzając się, przede wszystkim z tym, że wsparcie powinno trafiać do tych gospodarzy, którzy rzeczywiście uprawiają ziemię.
Widzieli również potrzebę uregulowania spraw związanych z dzierżawą ziemi rolnej oraz z zapewnieniem produkcyjnych funkcji wsi.
Reprezentanci związków, organizacji i samorządu rolniczego zwracali uwagę nie tylko na konieczność podjęcia tych tematów, ale także na potrzebę prowadzenia dalszych prac w kierunku uproszczenia zapisów i ograniczenia biurokracji.
Polska prezydencja
– Musimy być świadomi, że prezydencja to szukanie kompromisów, ale w tym czasie chcemy też poruszyć kilka ważnych spraw – powiedział minister Czesław Siekierski.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na potrzebę zapewnienia dwufilarowości Wspólnej Polityki Rolnej, odpowiedniego poziomu budżetu na jej realizację po 2027 roku i poprawę dochodowości rolników.
– Spełnione są dwa z trzech zapisów Traktatów Rzymskich – zapewniona jest odpowiednia ilość i jakość żywności dla konsumentów Unii Europejskiej, zapewniona jest również dostępność cenowa żywności, ale nie ma zapewnionego odpowiedniego poziomu rolniczych dochodów – podkreślił minister.
Pozostałe zagadnienia
W trakcie spotkania omawiane były także inne ważne sprawy.
Pryszczyca
Główny Lekarz Weterynarii Krzysztof Jażdżewski przedstawił aktualną sytuację dotyczącą pojawienia się pryszczycy za naszą zachodnią granicą. Poinformował o zagrożeniach związanych z chorobą i o podejmowanych przez służby weterynaryjne działaniach prewencyjnych.
Aplikacja suszowa
Większość rolników zgłaszała zastrzeżenia dotyczące działania aplikacji suszowej. Zastępca dyrektora Departamentu Budżetu Beata Gawlik-Pliszka przedstawiła wyjaśnienia dotyczące funkcjonowania aplikacji. Natomiast minister Siekierski poinformował, że w najbliższym czasie spotyka się z naukowcami z instytutów badawczych w celu omówienia kwestii związanych z suszą.
Ustawa łańcuchowa
Rolnicy protestowali przeciw zapisom zawartym w projekcie tzw. ustawy łańcuchowej> Podkreślali, że nie uwzględnia on specyfiki zwierząt gospodarskich.
Minister poinformował, że resort przygotowuje negatywne stanowisko wobec tej propozycji ustawowej.
– Rolnicy dobrze traktują swoje zwierzęta. Wiedzą jak się z nimi obchodzić i zapewniają im odpowiedni dobrostan – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Kontrole na granicach
O kontrolach produktów rolnych na granicach naszego kraju informowali podsekretarz stanu w ministerstwie finansów Małgorzata Krok oraz główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysław Rzodkiewicz.
Kredyty dla rolników
Rolnicy podnosili również kwestie kredytów, ich oprocentowania i czasu kredytowania. Podkreślali, że brakuje im odpowiednich instrumentów kredytowych pozwalających na rozwój gospodarstw.
Terminy stosowania nawozów
W trakcie dyskusji reprezentanci rolników zwracali również uwagę na terminy stosowania nawozów proponowali liberalizację zapisów prawnych. Postulowali o taką zmianę przepisów, aby to oni sami mogli decydować o tych terminach, a nie sztywne zapisy ustawowe.
Postulaty
Wszystkie postulaty i pytania rolników zostaną przekazane w formie pisemnej do resortu rolnictwa, gdzie będą podlegały wnikliwej analizie.
Minister Siekierski zapowiedział, ze dalsze konsultacje i rozmowy będą kontynuowane po uzgodnieniu stosownego terminu spotkania.
źródło: MRiRW