Można kaptanem przed zbiorem
Z firmy Arysta LifeScience nadeszła wiadomość, że 4 maja 2010 r. została złożona do Ministerstwa Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej Uchwała w sprawie zmiany najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości pestycydów w surowcach i produktach żywnościowych, przygotowana i podpisana przez Głównego Lekarza Państwowej Służby Sanitarnej. Zgodnie z Aneksem № 14 tej Uchwały, ustęp 18: został ustalony najwyższy dopuszczalny poziom pozostałości (MRL) substancji aktywnej KAPTAN w owocach drzew ziarnkowych na poziomie 3,0 mg/kg. Poziom pozostałości będzie jednakowy jak obowiązujący obecnie w UE. Stosowanie preparatów Captan 80 WG i Captan 50 WP zgodnie z zaleceniami zawartymi w polskiej etykiecie rejestracyjnej nie spowoduje przekroczenia tego poziomu pozostałości. W związku z tym problem związany z eksportem do Rosji owoców z drzew chronionych fungicydami: Captan 80 WG i Captan 50 WP przestanie istnieć. Wejście w życie Uchwały przewidziane jest w miesiącu czerwcu br.
Więcej informacji na stronie: www.rospotrebnadzor.ru/documents/projects/26703/
Eksport do Rosji oznaczony jako „for Russia only” Informujemy, że Aneks nr 14 Uchwały, dotyczący zmiany najwyższych dopuszczalnych poziomów pozostałości (NDP = MRL) pestycydów w surowcach i produktach żywnościowych w Federacji Rosyjskiej, który 15 czerwca 2010 r. wszedł w życie w Rosji, jest obowiązujący. W dokumencie tym uwzględniono m.in. dopuszczalny poziom pozostałości kaptanu (po raz pierwszy równy europejskiej normie, tj. 3,0 mg/kg produktu, poprzednio norma wynosiła 0 mg) w owocach ziarnkowych (np. jabłkach, gruszkach). Z dniem 1 lipca została podpisana umowa między Federacją Rosyjską, Białorusią i Kazachstanem dotycząca wspólnego obszaru celnego. W przepisach niniejszej umowy uwzględniono jednak poprzedni Aneks, nr 13 do Uchwały, zawierający normy MRL w produktach żywnościowych w FR, będący pod względem poziomów pozostałości substancji aktywnych (m.in. kaptanu) wchodzących w skład niektórych środków ochrony roślin bardziej restrykcyjny niż Aneks nr 14. Stało się tak dlatego, że z początkiem lipca Aneks nr 14 obowiązywał w FR, ale niestety nie w pozostałych państwach sygnatariuszach umowy celnej.
Obecnie w krajach wspólnego obszaru celnego trwają prace nad uaktualnieniem przepisów i uwzględnieniem nowego Aneksu nr 14. Eksperci w Rosji przewidują, że obszar celny – Rosja, Białoruś, Kazachstan – przyjmie tę poprawkę najpóźniej na początku października 2010 r., czyli ujednolicenie jest spodziewane przed rozpoczęciem eksportu z Polski jabłek odmian zimowych z tegorocznych zbiorów. Do tego czasu rozwiązaniem może być zawarcie w dokumentach eksportowych wysyłanych do Rosji owoców informacji (wyraźnie oznaczonej), że eksportowany towar przeznaczony jest „tylko do Rosji” („for Russia only”).
Dr Adam Słowiński, Dyrektor Marketingu i Rozwoju Arysta LifeScience