Pospolite ruszenie w sprawie jabłek grójeckich

jablkagrojeckiekoszW ostatnich miesiącach można było zaobserwować dużą mobilizację sadowników, którzy zdecydowali się przyłączyć do Stowarzyszenia Sady Grójeckie, a tym samym poszerzyć swoją ofertę o produkt regionalny, wpisany na listę Chronionych Oznaczeń Geograficznych, czyli jabłka grójeckie. Obecnie na liście oczekujących na przyjęcie do Stowarzyszenia jest 450 sadowników.

– Szkoda, że tę mobilizację zobaczyliśmy dopiero w obliczu kryzysu, jaki wywołało rosyjskie embargo – mówi Maciej Majewski, prezes stowarzyszenia. – Właśnie trwają przygotowania do rozpoczęcia kampanii promującej jabłka grójeckie na dużą skalę, która rozpocznie się w połowie przyszłego roku. Opracowaliśmy strategię komunikacji i jesteśmy w trakcie kończenia planowania akcji marketingowych skierowanych zarówno do sadowników, jak i konsumentów. Jednym z najważniejszych miejsc promocji jabłek grójeckich będzie międzynarodowa wystawa EXPO Milano 2015. Tam, w narodowym pawilonie, który w swojej architekturze ma nawiązania do motywów sadowniczych, odwiedzający z całego świata będą mogli poznać unikalne waloru jabłek z naszego regionu. Obecność stowarzyszenia oraz jabłek grójeckich w Mediolanie nie byłaby możliwa bez wsparcia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

–  Zależy nam, aby sadownicy byli dumni z tego, że są producentami jabłek grójeckich – podkreśla Maciej Majewski. – Chcemy, aby te owoce, które można obecnie kupić w sklepach sieci delikatesów Alma, były dostępne także w innych marketach. Mamy nadzieję, że sieci handlowe nie będą patrzeć tylko na cenę owoców, ale też będą chciały dostarczyć klientom towar najwyższej jakości, jaki prezentują jabłka z naszego regionu. Wkrótce konsumenci w wielu regionach kraju będą mogli docenić ten wyjątkowy produkt regionalny. Dla sadowników umożliwienie sprzedaży jabłek grójeckich może być jednym z elementów, który pozwoli przezwyciężyć kryzys, który dotkną producentów owoców w ostatnich miesiącach.

Jabłka grójeckie zostały wpisane w 2011 r. do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych. Ochroną zostały objęte jabłka ponad 40 odmian uprawianych w obszarze powiatu grójeckiego i gmin bezpośrednio z nim graniczących.

Przeczytaj także: Polskie owoce wyróżnione najważniejszym unijnym znakiem. Dlaczego są niezwykłe?

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X