Jak przebiegała wizyta chińskiej delegacji w polskich sadach?
W ubiegłym tygodniu do Polski przyjechali przedstawiciele Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcją i Kwarantanną (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) na zaproszenie Głównego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Przeprowadzili oni audyt, który jest częścią procedury oceny ryzyka fitosanitarnego z tytułu eksportu polskich owoców Chin.
Pierwszego dnia odbyło się spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, otwierające audyt. Podczas niego odbyła się prezentacja MRiRW, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Uzgodniono także program wizytacji grup i gospodarstw oraz został przedstawiony system nadzoru nad produkcją i obrotem handlowym jabłek. Tego samego dnia chińscy inspektorzy zwiedzili Laboratorium WIORiN Wesoła. W spotkaniu uczestniczyli kierownictwo Inspektoratu, pracownicy Działu Nadzoru Fitosanitarnego, zaprezentowano system kontroli eksportowej.
Drugiego i trzeciego dnia odbyły się wizyty w sadach w rejonie Grójca. Delegacja wizytowała gospodarstwa należące do członków grupy Fruit Group Sp. z o.o. i Fruit Family Sp. z o.o. oraz w okolicach Białej Rawskiej woj. łódzkie, zwiedziła sady członków grupy Applex Sp. z o.o. Chińscy inspektorzy oglądali również siedziby grup i zapoznawali się z dokumentacją. Czwartego dnia audytu zwiedzano sady w okolicach Warki (grupa Twój Owoc Sp. z o.o.) oraz odbyła się wizyta w siedzibie Stowarzyszenia Unia Owocowa. Zostało im pokazane Laboratorium UO-Technologii. Prezes Zarządu UO-Technologii, Konrad Zawadzki zaprezentował tworzony system bezpieczeństwa żywności.
W spotkaniu z delegacją AQSiQ brali również udział naukowcy z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, którzy opracowali program ochrony jabłek przed chorobami i szkodnikami zgodnie z wymaganiami eksportowymi Chin, a także przedstawiciele FreshMazovia, firmy która prowadzi usługi doradcze w sadach gdzie odbywał się audyt.
(Na podstawie materiałów Unii Owocowej, fot. UO)