Sadownicy pozytywnie oceniają FQC. System sprawdza się w Polsce

IMG 2535syngFruit Quality Contract (FQC) to system, który wdrażany jest przez firmę Syngenta w polskich gospodarstwach sadowniczych już drugi rok. Ma on na celu ograniczenie liczby pozostałości w jabłkach, tak by owoce spełniały wymagania niemieckich sieci handlowych. W trakcie konferencji zorganizowanej przez Syngeta 1 grudnia 2015 r. w Łodzi podsumowano dotychczasowe osiągnięcia.
 
Przedstawiciele grup producentów owoców, którzy testowali FQC w swoich gospodarstwach są zadowoleni z efektów.  Udało im się wyprodukować wysokiej jakości jabłka, w których liczba pozostałości nie przekroczyła czterech, a suma pozostałości była  niższa od unijnych norm i spełniała wysokie wymagania niemieckich sieci handlowych.  Udało się to osiągnąć zarówno w 2014, jak i 2015 r., choć lata te były drastycznie różnych od siebie (sezon z dużymi opadami i sezon suchy). Jak mówił jeden z przedstawicieli grupy producentów owoców, efekty jakie uzyskali w pierwszym roku prowadząc FQC w 6 gospodarstwach zachęciły ich aby w kolejnym wdrożyć system w 40. W swoich wypowiedziach sadownicy podkreślali, że prowadzenie zabiegów ochrony roślin zgodnie z wytycznymi FQC nie generuje większych kosztów w porównaniu do standardowej ochrony sadów. Ważna jest regularna obecność w sadzie, w celu wczesnego wychwycenia problemów i skutecznego zareagowania.

Jak podali przedstawiciele Syngenty, w pierwszy roku projekt prowadzony był tylko w grupie Rajpol w 6 gospodarstwach (powierzchnia sadów 40 ha), a w kolejnym 2015 r. w dodatkowych 6 grupach (Galster, Idealsad, Polsad, Refal, Roja, Sadco, w 97 gospodarstwach) oraz w sadach doświadczalnych SGGW, łącznie na powierzchni 815 ha.
 
Fruit Quality Contract to system w którym dobiera się do programu ochrony preparaty o odpowiednim profilu rozpadu substancji aktywnych.  Wykorzystuje  się produkty, które dają mniej pozostałości w owocach. Te, które mają dłuższy czas rozpadu stosuje się na początku sezonu, a szybko ulegające degradacji pod koniec. Odpowiednia rotacja pozwala uniknąć uodparnianiu się patogenów na ś.o.r. W FQC stosowane są środki firmy Syngenta oraz preparaty innych firm. Sadowników wspierają koordynatorzy, zapewniający doradztwo techniczne.

W trakcie konferencji omówiono także dokładnie wymagania niemieckich sieci handlowych, wyniki doświadczeń na temat pozostałości ś.o.r. w polskich owocach, a także wyniki wdrożenia FQC w Holandii. 
 
Więcej informacji na temat konferencji w kolejnych artykułach

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X