Aronię uprawiam od wielu lat, cz. I

Sebastian Tarkowski na swojej plantacji aronii w miejscowoci LasotaPołudniowa część gminy Bedlno to prawdziwy raj dla producentów owoców jagodowych. Już za miejscowością Chruślin zaczynają się przepiękne zielone pola pokryte zagonami i rzędami krzewów porzeczki czerwonej, czarnej, borówki amerykańskiej i aronii. To ‘zagłębie jagodowe’ ma swoje centrum w miejscowościach Bąków Duży oraz Lasota gdzie usytuowanych jest najwięcej plantacji roślin jagodowych. Jedną z największych plantacji aronii uprawia w tej miejscowości Sebastian Tarkowski.

Uprawą krzewów aronii Sebastian Tarkowski zajmuje się od 1989 roku.
- Wszystko zaczęło się gdy otrzymałem pierwsze sadzonki o mojego kuzyna Piotra Eggerta, który jako pierwszy zaczął systemowo uprawiać aronię w rejonie Grójca. Posadziłem sadzonki otrzymane od niego i tak plantacja rozrastała się do obecnego areału 15 ha. Obecnie razem prowadzimy sprzedaż sadzonki 2-letniej Nero oraz sadzonki pod nazwą Nero-Eggert. Dzisiaj posiadam 3 ha szkółki oraz matecznika aronii a także 12 ha plantacji aronii. Oferujemy rocznie 200 tys. sztuk sadzonek jednoletnich, dwuletnich oraz trzyletnich wegetatywnych aronii czarnoowocowej – opowiada ogrodnik.
Gospodarstwo jest członkiem Krajowego Zrzeszenia Plantatorów Aronii z siedzibą w Kutnie.
Aronia ma niewielkie wymagania glebowe. Wegetacja przebiega szybko nawet na glebach V klasy, na których wcześniej były łąki. Nie przeszkadza jej też okresowy nadmiar wody.
- Aronia jest bardzo odporna na choroby grzybowe oraz na szkodniki więc uprawa aronii ekologicznej jest znacznie prostsza i tańsza niż np. uprawa czarnej porzeczki lub truskawek – uważa Sylwester Tarkowski.

aronia krzew szkolkaPrzygotowanie gleby i wybór krzewów

Przed założeniem plantacji ogrodnik musi odpowiednio przygotować glebę. W roku poprzedzającym nasadzenie krzewów dwukrotnie S. Tarkowski stosuje mieszanki okrywowe – gorczycę i bobowate do przyorania. To powoduje wzbogacenie gleby w próchnicę i doprowadza do zlikwidowania sporej części chwastów trwałych takich jak ostrożeń polny, powój polny czy perz właściwy. Krzewy sadzi jesienią więc glebę trzeba głęboko przeorać i wyrównać.
Kluczowe dla powodzenia przyszłej ekologicznej plantacji aronii jest jakość materiału nasadzeniowego.
Już na początku uprawy ekologicznej aronii powinno stosować się tylko materiał rozmnożony wegetatywnie. To podstawa do osiągnięcia wysokich zbiorów i dużej efektywności uprawy. Trzeba zwrócić uwagę na to by materiał pochodził ze sprawdzonych mateczników. To daje gwarancję, że można zbierać owoce już w rok po założeniu plantacji, a pełne owocowanie osiągnie się w 3-4 roku po rozpoczęciu uprawy.
Posadzone w ten sposób krzewy na plantacji w Lasocie w ciągu następnych lat miały odpowiedni wyrównany pokrój a pędy były równo obłożone owocami.
Tarkowscy zwalczają chwasty mechanicznie. Plantacja leży na terenie Pradoliny Warszawskiej. Oznacza to, że na terenie nizinnym przy klasie III gleby ogrodnik pozostawia czarny ugór na całej powierzchni uprawy, spulchniając międzyrzędzia mechanicznie, a pasy przy krzewach opielamy ręcznie.
- Aronia może być uprawiana zarówno na glebie żyznej, można ją uprawiać również na glebach niższych klas – V i VI. Najbardziej korzystna dla uprawy aronii jest dolne podłoże gleby które stanowi spiaszczona glina. Gleba taka zatrzymuje wodę, a jednocześnie przewietrza się – tłumaczy ogrodnik.
- Zanim założymy plantację teren musi zostać dokładnie odchwaszczony ponieważ aronia w pierwszym okresie wegetacji jest bardzo wrażliwa na chwasty. Jeżeli gleba jest zbyt kwasowa to należy ją wapnować aż do uzyskania odczynu na poziomie pH 6-7 – kontynuuje S. Tarkowski.

CDN...

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X