Szykują się zmiany w przepisach dla szkółkarzy
Wraz z dniem 1 stycznia 2017r. zmienią się przepisy dotyczące wytwarzania kwalifikowanego materiału szkółkarskiego. Wraz z myślą ustawy nastąpią znaczące zmiany w rejestracji dostawców materiału. Planowane jest również ujednolicenie dokumentu paszportu, którego zastąpi kolorowa etykieta. Projekt jest wciąż dopracowywany przez Rządowe Centrum Legislacyjne – wyjaśnia mgr inż. Maciej Wołosz, Kierownik Działu Nadzoru Nasiennego WIORiN w Łodzi.
Nowości obejmą przede wszystkim dostawców materiału szkółkarskiego. – Po raz kolejny prowadzić będziemy weryfikację. Dokładnego opisu wymagał będzie rodzaj prowadzonej działalności – mówi przedstawiciel WIORiN-u. Konieczne będą w tej kwestii uściślenia dotyczące gatunków czy odmian, które wprowadzane są przez dostawcę do obrotu. – Prawdopodobnie wymagać będziemy także oświadczenia zobowiązania się do pobierania prób gleby oraz materiału roślinnego dla Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, która przeprowadzi ich badanie. Na podstawie jego wyników, dostawca będzie mógł zgłaszać materiał do oceny. Nie wiemy jeszcze czy samo pobieranie prób będzie odbywało się pod nadzorem inspektora – dodaje Kierownik.
Dowiadujemy się, że wraz z nowym rokiem, nastąpi również uściślenie kategorii materiału elitarnego. Pojawią się dokładne wytyczne mówiące o tym, z czego może być wyprodukowany taki materiał. Nowością będzie opisowa lista odmian, podzielona na kategorie (na liście b znajdą się odmiany dla zachowania bioróżnorodności, czyli regionalne). – Prawdopodobnie wprowadzone zostaną również kolory etykiet, uzależnione od stopnia kwalifikacji, co do tej pory znamy głównie z sektora rolniczego. Zastąpią one paszporty – mówi przedstawiciel WIORiN-u.
Odmianami skreślonymi z rejestru zajmie się Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach. Zostanie zniesiona także konieczność rejestracji i opłaty za hodowlę gatunków lokalnych.