Trwa cykl Regionalnych Konferencji Agrosimex

Tradycją stają się organizowane zimą przez firmę Agrosimex Konferencje Regionalne. Wśród bogatego programu spotkań znajdują się te skierowane zarówno do sadowników (Konferencje Sadownicze), jak i producentów truskawek (Konferencja Truskawkowa w Jasieńcu, Ryszkach i Czerwińsku), malin (Konferencja Malinowa w Poniatowej) oraz borówek (Konferencja Borówkowa w Małej Wsi). Przed nami drugi miesiąc spotkań.

Jak zauważają organizatorzy, konferencje cieszą się ogromną popularnością. Na każdej z nich pojawia się średnio 250 – 300 osób. Zapewne jest to zasługą interesującego programu wykładów, ale także ciekawej formuły spotkań. Uczestnicy mogą bowiem wysłuchać porad, jak również uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania i wymieniać się spostrzeżeniami. Radą służy wielu przedstawicieli firm. Na każdym spotkaniu goście mogą także wziąć udział w konkursie z atrakcyjnymi nagrodami.

Stałym punktem spotkań są wystąpienia doradców Agrosimex. Pan Robert Binkiewicz prezentuje analizę programów przerzedzania z wybranych sadów w sezonie 2016. – Wielu sadowników decydowało się na przerzedzanie. Nie tylko na dobrze zawiązanych odmianach takich jak Gala, Golden, Szampion, Pinova, bo w niektórych sadach przerzedzane były również Jonagoldy – mówił Pan Binkiewicz podczas spotkania sadowników w Chynowie. Doradca skupił się w swoim wystąpieniu na podsumowaniu zabiegów stosowanych przez sadowników. Jak podkreślił, wciąż niewielu z nich decyduje się na przerzedzanie kwiatów ATSem, robią to przede wszystkim Ci, którzy mają już doświadczenia. Pan Binkiewicz wskazał również, że do przerzedzania większych zawiązków coraz większa grupa sadowników najchętniej korzysta z Globaryllu, który jest dość bezpieczny i skuteczny, kiedy mamy sprzyjające warunki atmosferyczne. Przy dobrej pogodzie już po kilku dniach (5 – 7) widać efekty. Prelegent zwrócił także uwagę na Brevis – nowy produkt do przerzedzania, który polecany jest do stosowania na zawiązki o średnicy 10 – 12 mm, można również przerzedzić nim większe – 12 – 14 mm, ale nie będzie to już tak intensywne.

Pan Binkiewicz porusza również temat zakładania plantacji innych gatunków z względu na niską opłacalność produkcji jabłek. Funkcjonują już dwa kluby jagodowe, w których doradcy Agrosimex pomagają producentom: Klub Jagodowy oraz Klub Fertygacyjny. W Chynowie Prelegent przybliżył także tematykę uprawy gruszy w naszym klimacie.

Z kolei sposoby ochrony przed parchem oraz mączniakiem omawia Pan Michał Malicki. – O obu chorobach można mówić wiele. I tak jak w przypadku parcha, z którym sadownicy już się oswoili, tak w wypadku mącznika ciężej jest mówić o skutecznej z nim walce, ponieważ w ostatnich sezonach pojawia się już na wszystkich odmianach. Do tej pory bardziej podatne były Cortland i Idared, na których stosowaliśmy silniejszą ochronę, niestety w ostatnich latach atakowane są również Gala i Golden. Dlaczego presja jest silniejsza? Pan Malicki wskazuje na coraz łagodniejsze zimy, niewłaściwie prowadzone zabiegi agrotechniczne: nierozważne cięcie i zbyt silny wzrost drzew oraz niewystarczającą ochronę (stosowanie preparatów, które są tylko po części mączniakobójcze) – zauważa w swojej wypowiedzi Doradca Agrosimexu.

W programie znajduje się również wykład Pana Krzysztofa Zachaja, który traktuje o nawożeniu: „Jak skutecznie nawozić sady w czasach kryzysu?”. Pan Zachaj zaproponował zgromadzonym dwa produkty, które są odpowiedzią na niski poziom próchnicy oraz zmęczenie gleby. Pierwszy z nich Rosahumus, będący nawozem organiczno-mineralnym, który zawiera zarówno kwasy humusowe, jak i potas i żelazo. Drugi produkt natomiast to Delsol, który za zadanie ma regenerować w sposób biologiczny glebę. Nowym produktem jest Rhizosum N – zawierający bakterie Azotobacter vinelandii, które wiążą wolny azot z powietrza, przez co rośliny łatwiej go przyswajają.

Prelegentem jest również dr hab. Barbara Łabanowska z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Pani Łabanowska omówiła strategię zwalczania uciążliwych szkodników w sezonie 2017, skupiając się głównie na owocówce, szpecielach, miodówkach i przędziorkach. Ciekawym punktem wykładu są również zmiany w Programie Ochrony Roślin Sadowniczych. Zniknęły z niego bowiem znane środki, takie jak: Agria-Deltametryna 2,5 EC, Samnite 20 WP, Nissorun 050 EC czy Fury 100 EW. Środki wprowadzone do rejestru to natomiast: siedem zawierających acetamipryd: Acetamip New 20 SP; Acetamipryd 20 SP, Lanmos 20 SP; Sekil 20 SP, Grom 200 SL, Piorun 200 SL i Zeus 200 SL. Cztery pyretroidy: Decis Ogród 015 EC, Judo 050 CS, Kusti 050 CS i Ninja 050 CS, trzy fosforoorganiczne: Chlorop-Pro 480 EC, Imidan 40 WG i Pyrinex M-22 480 EC, jeden abamektyna: Grot 18 EC, jeden biologiczny: Capex.

Zebrani mogą również wysłuchać interesującego wykładu dotyczącego kluczowych problemów podczas przechowywania jabłek i gruszek na przykładzie sezonu 2015/16. Na pytanie jak unikać błędów i strat podczas długiego przechowywania odpowiada Pan Przemysław Badowski z AgroFresh Consulting. Prelegent przedstawia również najnowocześniejszy produkt z 1 - MCP, który będzie dostępny na rynku w 2017 roku – SmartFresh ProTabs. Wyróżnia się przede wszystkim większą efektywnością dzięki szybkiemu uwalnianiu substancji aktywnej. Skutecznie podtrzymuje jakość i jędrność owoców, przez co nowy produkt jest doskonałym rozwiązaniem dla eksportu owoców na dalekie rynki.

Na każdej z konferencji sadownicy mogą również zapoznać się ze zmianami oraz technicznymi informacjami produktów firm: Adama, Arysta, Nufarm oraz Sumi Agro.

 IMG 7183

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X