O konstrukcjach w Dąbrówce
9 maja w centrum zaopatrzenia sadownictwa Agro-Centr w Dąbrówce Starej niedaleko Błędowa odbyło się kolejne spotkanie z serii Agro-Tour organizowane przez Synthos Agro. Tym razem sadownicy mieli okazję zasięgnąć porad dotyczących konstrukcji podtrzymujących, ponieważ zaproszono konsultantów producenta drutów Crapal oraz firmy Gripple, specjalizującej się w produkcji złączek.
Jan Longchamps, przedstawiciel Gripple, zaprezentował sadownikom kotwy gruntowe, które z powodzeniem zastępują dotychczas stosowane kotwy sadownicze. Mają one nie tylko większą wytrzymałość, ale również ich montaż jest nieporównywalnie łatwiejszy, szybszy, a także nie obciążający fizycznie osoby, która je montuje. Za ich przewagą przemawia również konkurencyjność cenowa. Pan Longchamps podkreślał, że chociażby we Francji ten rodzaj kotew od dawna jest na pozycji lidera. Dużo miejsca poświęcono też sztandarowemu produktowi marki, czyli złączkom. – Złączki Gripple to najlepsze rozwiązanie dla osób chcących połączyć dwa druty. Stosujemy je chociażby do napraw zerwanego drutu w ciągu szpaleru lub do wykonywania pętli na słupkach końcowych. Użycie szczypiec Gripple TORQ bardzo ułatwia regulowanie i dociąganie. Wśród złączek oferujemy: GP Small przeznaczony do drutu o średnicy 1,40-2,20mm, GP Medium przeznaczony do drutu o średnicy 2,00-3,25mm oraz GP Large przeznaczony do drutu o średnicy 3,25-4,20mm.
Prezentacji dokonał również Jakub Skraba, konsultant firmy Arcelormittal, która produkuje uznany na polskim rynku drut Crapal. – Druty Crapal charakteryzują się optymalnym wydłużeniem oraz wysoką wytrzymałością na zrywanie, a co za tym idzie, gotowe są do utrzymania dużych obciążeń w sadzie. – Powłoka Crapal wykonana ze stopu cynku aluminium oraz magnezu, nie poddaje się uszkodzeniom i zadrapaniom, co daje gwarancję odporności na korozję nawet do 30 lat – mówił.
Poprosiliśmy również o wskazówki Pana Tomasza Chochorowskiego, przedstawiciela SynthosAgro. Pan Chochorowski zaznaczał, że chociaż wielu sadowników narzeka na stan sadów po zimie, nie można zapominać o bieżącej ochronie. – Po przymrozkach sady są w złej kondycji, na domiar złego jesteśmy dziś przed kolejną ich falą. Nie możemy jednak zapominać o ochronie przed chorobami grzybowymi. Z oferty naszej firmy polecam Kaptan 50 WP łącznie z Sadfosem K (fosforyn potasu), który w połączeniu z kaptanem ma działanie fungistatyczne (w dawce 2 kg Kaptanu i 1 l Sadfosu). Kolejnym produktem, o którym nie możemy zapominać jest Kaptan Plus w dawce 2 kg. Środek ten o działaniu kontaktowym i układowym jest bardzo skuteczny w zwalczaniu parcha i mączniaka, wykazuje także bardzo dobre działanie poinfekcyjne, nawet do 72 godzin po, dobrze chroni liście i zawiązki owoców. Nowość z naszej oferty Tores 250 EC posiada natomiast długotrwałe działanie zapobiegawcze i najdłuższe działanie interwencyjne – do 120 godzin po infekcji. Charakteryzuje się również bardzo dobrym działaniem wyniszczającym.
Już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie organizowane przez Agro-Centr, które odbędzie się 17 maja w Białej Rawskiej. Z sadownikami rozmawiać będą przedstawiciele INTERMAG – Pani Katarzyna Słupek oraz ARYSTA LifeScience – Pan Wojciech Binek.