Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców

 

Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej – główny organizator JAGODOWYCH TRENDÓW 2018 zaprasza na Forum Dyskusyjne dotyczące zmian w zatrudnieniu w sadownictwie (rolnictwie), które odbędzie się 8 lutego 2018 roku w Sali na Galerii od  godz. 10:30 do 12:00. Narastające z roku na rok trudności z pozyskaniem pracowników do pracy w naszych gospodarstwach oraz zmiany związane z nowymi regulacjami dotyczącymi zatrudnienia będą przedmiotem dyskusji dającej możliwość na żywo zapoznania się z nowymi regulacjami oraz odniesienia się do nich środowiska sadowniczego (rolniczego). Poniżej przedstawiamy część materiałów wyjściowych do dyskusji:

 

Od pierwszego stycznia 2018 roku obowiązują nowe zasady zatrudniania cudzoziemców. Niestety zmiany, nie są korzystne zarówno dla osób zatrudniających, jak i zatrudnianych Ukraińców.

Nowe zasady zatrudniania cudzoziemców będą dotyczyć nie tylko 6 państw objętych do tej pory oświadczeniami o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, ale także innych państw np. Wietnamu, Chin. Dla ułatwienia zatrudniania cudzoziemców Powiatowe Urzędy Pracy nie będą wymagały uzyskiwania tzw. informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych (ale tylko w przypadku 6 państw „oświadczeniowych”). Jeżeli pracodawca będzie chciał pozyskać pracownika np. z Wietnamu czy Chin o taką informację starosty będzie musiał wystąpić do PUP-u.

Po pierwsze rolnicy i sadownicy będą, według nowych przepisów, mogli zatrudniać cudzoziemców nawet na 9 miesięcy w ciągu roku kalendarzowego (dotychczas można było zatrudniać na 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy). Tu uwaga: 9 miesięcy będzie się liczyło od pierwszego dnia, kiedy cudzoziemiec wjechał na terytorium Polski. Nie będzie możliwości rozpisywania okresów zatrudnienia, tak jak to było do tej  pory. Przykład: cudzoziemiec wjechał 20 lutego 2018 roku, w Polsce legalnie będzie mógł przebywać do 20 listopada 2018 roku. Jeżeli w ciągu tych 9 miesięcy cudzoziemiec będzie wyjeżdżał na Ukrainę te dni kiedy Go nie będzie, będą mu przepadały.

Aby zatrudnić takiego pracownika sezonowego rolnik będzie musiał w pierwszej kolejności wystąpić o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do właściwego Powiatowego Urzędu Pracy. Jeżeli wniosek o wydanie ww. zezwolenia będzie złożony poprawnie, Powiatowy Urząd Pracy wyda dokument uprawniający pracownika do uzyskania w konsulacie wizy z pozwoleniem na pracę. Od dnia wydania ww. decyzji pracodawca ma 120 dni na złożenie informacji w Powiatowym Urzędzie Pracy, czy cudzoziemiec będzie świadczył pracę u niego czy też nie. Jeżeli pracodawca w ciągu 120 dni nie poinformuje właściwego Urzędu Pracy o tym fakcie, Urząd z automatu „wyrejestruje” danego pracownika z „konta” pracodawcy. To bardzo ważne, aby pracodawca nie zaniedbał zgłoszenia ww. informacji z tego względu, że jeżeli cudzoziemiec za 3-4 dni (po upływie 120 dni) przyjedzie do niego, będzie pracował nielegalnie.  

Po wjeździe obcokrajowca na terytorium Polski pracodawca ma obowiązek poinformować Powiatowy Urząd Pracy o podjęciu przez niego pracy na stosownym wniosku. Wtedy dopiero ww. urząd wydaje zezwolenie na pracę sezonową. Od dnia wydania ww. dokumentu, pracodawca będzie miał obowiązek podpisania umowy z cudzoziemcem (umowa musi być zawarta na piśmie, w dwóch egzemplarzach i przetłumaczona na język zrozumiały dla pracownika). Oprócz tego pracodawca będzie musiał zawrzeć umowę w formie pisemnej o wynajem lokalu dla cudzoziemca i również ją przetłumaczyć na język zrozumiały dla swojego pracownika.

Co ważne do wniosku o wydanie zezwolenie na pracę, rolnik, będzie musiał dołączyć kopie pierwszej strony paszportu (jeżeli cudzoziemiec będzie ubiegał się o wydanie nowej wizy z pozwoleniem na pracę) lub wszystkie strony paszportu jeżeli cudzoziemiec przebywa już w Polsce oraz wszystkie inne dokumenty potwierdzające posiadanie gospodarstwa rolnego bądź sadowniczego.

Bardzo ważna uwaga: dokumenty należy robić z rozwagą, najczęściej i najlepiej na taki okres na jaki potrzebujemy pracownika. Wszystko to z myślą o tym, że praca nie zawsze będzie tylko w jednym gospodarstwie (np. rolnik ma tylko truskawki i potrzebuje pracownika na miesiąc, czy dwa), a pracownik będzie chciał cały sezon pracować (9 miesięcy). Ta uwaga jest bardzo ważna z tego względu, że jeżeli jeden pracodawca zrobi pracownikowi zezwolenie na pracę sezonową na 9 miesięcy, dany cudzoziemiec niejako będzie „przywiązany” do danego pracodawcy. Nie będzie mógł świadczyć pracy na rzecz innego pracodawcy, chyba, że obecny pracodawca „wyrejestruje” pracownika w Powiatowym Urzędzie Pracy ze swojego „konta”.

Kolejną ważną rzeczą w przypadku zatrudniania cudzoziemców są umowy. Od nowego roku Powiatowe Urzędy Pracy nie wydadzą zaświadczeń o wydaniu zezwolenia na pracę sezonową, jeżeli we wniosku pracodawca wpisał umowę o dzieło. Takie wnioski (o ile pracodawca nie wymieni rodzaju umowy) zostaną rozpatrzone negatywnie. Można wpisywać umowę zlecenia lub o pracę (ta ostatnia jest najbardziej honorowana).

Najważniejsza rzecz: przy składaniu wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową trzeba będzie uiścić opłatę. Koszt wydania stosownych dokumentów to 30,00 zł za wydanie jednego zezwolenia na pracę sezonową. Bardzo ważna zasada przy robieniu wpłat: na każdego cudzoziemca, którego pracodawca będzie chciał zatrudnić będzie musiał zrobić osobną opłatę i dokładnie ją opisać (w tytule będzie musiał podać dokładne dane cudzoziemca i pracodawcy).

Aleksandra Wielgos, ZSRP

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X