Szwajcarzy odrzucili pomysł zdelegalizowania pestycydów

W niedzielnym referendum Szwajcarzy odrzucili projekty trzech ustaw mających pomóc chronić środowisko. Wśród nich propozycję dotyczącą zakazu stosowania syntetycznych pestycydów – substancji stosowanych w rolnictwie do zwalczania m.in. szkodników oraz chwastów. Inny z projektów dotyczył ograniczenia ich użycia. – informuje euractiv.pl.

Podczas niedzielnego ogólnokrajowego referendum, Szwajcarzy odrzucili propozycję zakazu stosowania syntetycznych pestycydów. Przeciw opowiedziało się 60,6 proc. obywateli Szwajcarii, za było 39,4 proc. głosujących.

Na mocy szwajcarskiego systemu demokracji bezpośredniej, wszystkie najważniejsze decyzje w kraju są podejmowane przy urnie wyborczej, aby zapewnić ogólnokrajowe głosowanie, pod projektem ustawy trzeba zebrać 100 tys. podpisów.

Zwolennicy wprowadzenia zakazu argumentowali, że środki te niosą zagrożenie dla zdrowia, przeciwnicy z kolei alarmowali, że ograniczenie użycia pestycydów będzie miało katastrofalne skutki: doprowadzi do wzrostu cen żywności, spadku zatrudnienia w przemyśle spożywczym i większego uzależnienia od importu.

Gdyby zakaz wszedł w życie, Szwajcaria stałaby się drugim, po Bhutanie państwem na świecie, wprowadzającym takie ograniczenia.

Szwajcarskie władze alarmowały, że rezygnacja ze stosowania pestycydów zagrozi narodowej suwerenności żywieniowej i zwiększy koszty dla konsumentów oraz biznesu. Przeciwnicy podkreślali, że Szwajcaria jest obecnie odpowiedzialna za emisję jedynie 0,1 proc. światowych gazów cieplarnianych. Przeciwko byli także szwajcarscy rolnicy, którzy mówili jasno, że grozi to załamaniem sektora rolniczego. Zwolennicy zakazu wskazywali na alarmujący poziom środków chemicznych w wodzie oraz na ich szkodliwy wpływ na rośliny, zwierzęta i owady.

Źródło: euractiv.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X