UE odrzuca kolejną partię cytrusów z Turcji
Unia Europejska odrzuciła partię cytrusów importowanych z Turcji. W owocach wykryto nadmierne ilości chloropiryfosu, szkodliwego dla zdrowia pestycydu zakazanego w UE. Chloropiryfos został uznany przez UE za substację neurotoksyczną, mającą negatywny wpływ na zdrowie człowieka.
Turecki inżynier żywności Bülent Şık poinformował, że Unia Europejska odrzuciła kilka partii cytryn, mandarynek i grejpfrutów z Turcji z powodu wysokiego poziomu pozostałości chloropiryfosu - substancji zakazanej w UE.
Chociaż Turcja jest głównym eksporterem produktów żywnościowych do UE, kraj ten eksportuje co roku miliony ton owoców i warzyw, to produkty te wciąż budzą zastrzeżenia co do bezpieczeństwa.
Jakiś czas temu hiszpańska organizacja międzybranżowa zajmująca się promocją cytrusów, po odrzuceniu na granicach UE dziesięciu partii tureckich cytryn z powodu obecności pestycydów w ilościach przekraczających oficjalne unijne limity, zwróciła się do UE o podjęcie pilnych działań.
UE wielokrotnie podkreśla, że Turcja musi poczynić dalsze postępy w celu spełnienia standardów obowiązujących w krajach wspólnoty, zwłaszcza w zakresie pozostałości środków ochrony roślin w eksportowanych owocach i warzywach.