Uprawa truskawek w rynnach
W większości krajów z rozwiniętą produkcją truskawek deserowych i ciągle rosnącymi kosztami produkcji szybko rozwijają się nowe technologie uprawa. Do takich zalicza się uprawa truskawek w tunelach foliowych lub szklarniach na podniesionych stołach.
Rowniez coraz popularniejsze staja sie lekkie daszki foliowe. Do budowy stołów bardzo często wykorzystuje się specjalne, profilowane rynny (fot. obok). Jako pojemniki uprawowe wykorzystywane mogą być maty z substratem kokosowo-torfowym czy różnej wielkości doniczki (okrągłe, podłużne lub kwadratowe – fot.). W takim systemie uprawy niezbędna jest fertygacja, a pewne oszczędności w ilości zużywanych nawozów można uzyskać stosując recyrkulację pożywki.
Inne ważna zalety uprawy truskawek na podniesionych rynnach uprawych to znaczne usprawnienie pielegnacji jak i samego zbioru owoców, który wykonywany jest w pozycji wyprostowanej.
Produkcja truskawek na podniesionych stołach w większości krajów Zachodniej Europy staje się standardem. Dodatkowo aby zabezpieczyć roślin przed niekorzystnymi warunkami klimatycznymi, uprawy takie prowadzi się pod osłonami (różnego rodzaju zadaszeniami – fot. 4, w tunelach foliowych, daszkach lub szklarniach). Bardzo często uprawy truskawek w takim systemie podejmują się ogrodnicy uprawiający dotychczas warzywa (pomidory, ogórki) czy kwiaty (np. cięte kwiaty róż). Uprawa truskawek na wiszących rynnach daje wiele zalet, nie tylko w ilości i jakości plonu, ale również poprawia warunki pracy w tych uprawach.
Jeśli już ktoś zdecyduje się na budowę stołów z rynien, warto aby do ich produkcji lub dostawy korzystał z wyspecjalizowanych firm. Te dysponując nowoczesnymi maszynami do formowania odpowiednich profili rynnowych, wykonują je bezpośrednio w gospodarstwie, Pozwala to formować rynny o dowolnej, optymalnej dla danego gospodarstwa i posiadanych obiektów długości. Rynny takie wykonane są z jednego kawałka blachy, ocynkowanej oraz pomalowanej powłoką zabezpieczającą przed korozją, bez konieczności jej łączenia. Następnie rynny w zależności od rodzaju prowadzonej uprawy lub posiadanych materiałów bo budowy rusztowania mogą być zawieszone lub ułożone na podwyższeniu. Przy budowie profili rynnowych istotne jest używanie materiałów odpowiedniej jakości, które zapewnią odpowiednią stabilność konstrukcji oraz będą wytrzymałe na używane do fertygacji nawozy. Przy uprawie truskawek na rynnach, warto także poznać metody ich konserwacji po zakończonym cyklu produkcyjnym. Żywotność takich rynien określa sie na 10 do 20 lat.
Upowszechnienie zamkniętych systemów produkcji roślin spowodowało dużą ewolucję w zakresie upraw z zastosowaniem rynien uprawowych. W wielu przypadkach najważniejszym wymogiem dotyczącym ochrony środowiska jest stosowanie w 100% zamkniętego systemu obiegu pożywki. Taki możliwości daje właśnie uprawa truskawek, warzyw i kwiatów w rynnach uprawowych. Obecnie w większości najnowocześniejszych upraw pomidorów czy ogórków stosuje się już rynny uprawowe.
Zastosowanie systemów rynien nawiązuje do trendu zamkniętych systemów upraw i ma wiele zalet: wodę uwalniającą się podczas drenowania oraz nawozy można gromadzić i ponownie wykorzystać; dzięki fertygacji każda roślina otrzymuje taką samą ilość wody i składników pokarmowych; optymalna cyrkulacja powietrza na polu obsadzonym roślinami; możliwości sterowania wzrostem roślin i zapewnienia im optymalnych warunków klimatycznych; zmniejszenie występowania chorób i szkodników; lepsze warunki pracy dla pracowników, dzięki pracy na odpowiedniej wysokości; zwiększenie produktywności uprawy. W rezultacie wymienione zalety przekładają się na zwiększenie plonów i polepszenie jakości. W uprawach truskawek bardzo dobrze sprawdzają się np. rynna uprawowa o symbolu NKG – jest to rynna kanałowa o zwiększonej szerokość, co zapewnia dobre podparcie rośliny. Jest zatem dobrze dostosowana do uprawy róż i truskawek. Spełnia również najnowsze wymagania dotyczące pielęgnacji i uprawy roślin. Cały czas w uprawa dobrze spełnia się także rynna uprawowa KG, która była pierwsza rynną kanałową używaną w uprawie truskawek i ciągle jest najtańszą rynną używaną do uprawy.
W Polsce uprawa truskawek na podniesionych stołach w różnego rodzaju pojemnikach ustawianych na rynnach cały czas prowadzona jest w niewielkiej tylko liczbie gospodarstwa. Powodów tego jest kilka – brak wystarczającej ilości informacji o tym systemie produkcji oraz korzyści jakie daje. Osoby uprawiające już truskawki na podniesionych stołach lub te zamierzające zainteresować się taką uprawą mogą skorzystać z szansy jaką dają „Dni Otwarte Truskawki” organizowane 29 lipca w Rabie Wyżnej koło Zakopanego. Przygotowano tam bowiem specjale wdrożenie z kilkoma systemami uprawy (fot. 6), posadzono także kilka najnowszych odmian truskawek. W spotkaniu będą uczestniczyć także firmy oferujące nowoczesne rozwiązania i technologie oferowane w tego typu systemach produkcji. Dla osób z dalszych regionów Polski jakie będą chciały przyjechać na to spotkanie polecamy wykorzystać przyjazd do Raby Wyżnej z długiem weekendem w górach.
Więcej informacji o spotkaniu można uzyskać: Stanisław Bogdal 602-477-300 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Fot. wyżej: Odpowiednio wyprofilowane rynny są bardzo stabilnym rusztowaniem dla pojemników z truskawkami (jagodnik.pl)
Fot. niżej: Uprawa truskawek w kwadratowych doniczkach – do zobaczenia w Rabce 29 lipca (Stanisław Bogdal)