Interpera 2011 – co nowego?
Na Interpomę polscy sadownicy wyjeżdżają coraz chętniej, ale Interpoma, o której wspominaliśmy rok temu – jest imprezą mniej znaną. Nie ma się czemu dziwić, grusze w Europie są bowiem uprawiane na znacznie mniejszą skalę niż jabłonie, a poza tym historia corocznych gruszowych spotkań nie jest jeszcze długa. Pierwsza edycja targów Interpera odbyła się w Alpicat w Hiszpanii, druga w Ferrerze we Włoszech, a tegoroczna trzecia w Aix-en-Provence we Francji – 9,10 czerwca 2011 roku.
Produkcja światowa owoców tego gatunku wynosi 21 mln ton (dane liczbowe to średnie z lat 2006–2009), z czego na Półkuli Południowej 1,4 mln ton. Największym producentem z tego rejonu jest Argentyna z 700 tys. ton. Produkcja rozwija się także w Chile (300 tys. ton) i Republice Południowej Afryki (350 tys. ton).
Na Półkuli Północnej największym producentem gruszek są Chiny (19 mln ton) – podwoiła się ona w tym kraju w ciągu ostatnich 12 lat. W Stanach Zjednoczonych natomiast w końcu lat 90. wynosiła 900 tys. ton, a obecnie zmalała do około 800 tys. ton.
Produkcja w UE 27 ustabilizowała się na poziomie 2,5 mln ton. W poszczególnych krajach specyficzne warunki powodują fluktuacje wielkości produkcji, np. we Włoszech, gdzie w 2009 roku zbiory osiągnęły 900 tys. ton, a obecnie oscylują wokół 655 tys. ton. Od 5 lat tendencję zniżkową obserwuje się także w Hiszpanii – produkcja spadła z 600 tys. ton do 430 tys.
W 2010 roku zbiory gruszek w UE 27 wyniosły 2,1 mln ton, a Włochy (61% sadów gruszowych zlokalizowane jest w regionie Emilia Romagna) dalej pozostają liderem z 30-procentowym udziałem w rynku. Na drugim miejscu plasuje się Hiszpania z 20-procentowym produkcją (sady głownie w Katalonii i Llejdzie), a następnie Holandia (12%) i Belgia (11%), które zwiększają nasadzenia.
Odmianowo najważniejsza jest ‘Konferencja’ – 800 tys. ton, następnie ‘Williams’ – 300 tys. ton i ‘Abate Fetel’ – 200 tys. ton. Odmiana ‘Rochas’ dominuje w Portugalii, a ‘Blanquilla’ zajmuje znaczną powierzchnię w sadach Hiszpanii.
Obecny sezon jest nietypowy dla Europy Zachodniej. W niektórych rejonach panowała susza, kwitnienie było przyspieszone, a zawiązywanie owoców dobre. Zbiory letnich odmian grusz zapowiadają się dobrze, a dojrzewanie będzie przyspieszone, np. w Belgii o 2 tygodnie.
W Hiszpanii zbiory są przewidywane w normalnym terminie.
Szacuje się, że we Włoszech zbierze się o około 10% więcej gruszek, we Francji natomiast odmiana ‘Guyot’ plonuje wyjątkowo dobrze w tym sezonie. W Hiszpanii spodziewane jest słabsze owocowanie nawet o 17% niż w 2010 roku. W Portugalii zbiory co najwyżej o 1% przewyższą ubiegłoroczne.
Źródło: Reussir Fruit & Legumes 2011, “L’Europe de la poire se reunit en Provence”, MB