Mechaniczne sadzenie truskawek
Truskawkę rozmnaża się wegetatywnie z sadzonek zielonych, doniczkowych i frigo. Botanicznie są to zimotrwałe byliny, gdzie część nadziemną stanowi skrócona łodyga zwana koroną. W kątach liści osadzonych w koronie tworzą się kwiatostany zwane wierzchotkami. Na założenie 1 ha plantacji przeciętnie potrzeba 50 000 szt. sadzonek (sadzonek frigo). Przy sadzeniu sadzonek zielonych i doniczkowych wczesną jesienią wystarczy 40 000 szt./ha. Konieczne warunki dochodowej uprawy tych roślin to sadzonki o odpowiednich rozmiarach, dużej zdrowotności, prawidłowo przygotowana gleba i jej pielęgnacja (w tym nawodnienienie). Mogą owocować przez wiele lat, ale największe plony uzyskuje się w 2-3. roku po posadzeniu, natomiast
sadząc sadzonki frigo plon uzyskujemy już 2-3 miesiące po posadzeniu. Zwykle po 2 latach truskawki drobnieją, trudniej je ochronić przed chorobami
i szkodnikami. Dlatego przeważnie po tym okresie czasu są likwidowane, zaorywane.
Dla utrzymania rodziny złożonej z 4 osób potrzeba obecnie przynajmniej 1,5-2 ha dobrze owocującej plantacji, ale w dochodowych gospodarstwach należy uprawiać truskawki na powierzchni najmniej 4 ha. Wiąże się to z nowymi nasadzeniami. Duże koszty ponoszone są na pozyskanie zdrowych sadzonek i ich posadzenie.
Tradycyjne sadzenie ręcznie, wzdłuż linii prostej zaznaczonej sznurkiem przechodzi już do przeszłości. Obecnie można zakupić różnego rodzaju sadzarki, które ułatwiają tę bardzo pracochłonną czynność. Przybywa nowych maszyn. Plantatorzy truskawek korzystają z maszyn i agregatów uprawowych zarówno do przygotowania gleby, jak i sadzenia, są to ciągnikowe sadzarki zawieszane, bądź tzw. kombajny. Dużymi maszynami można posadzić do 3 ha dziennie.
Dobre przyjęcie się posadzonych roślin związane jest z odpowiednią głębokością sadzenia. Zarówno sadząc ręcznie jak i mechanicznie truskawki powinny być sadzone, tak aby nie była zakryta korona rośliny, a korzenie powinny być dobrze obciśnięte ziemią. Truskawki mogą być prowadzone w uprawie rzędowej, rzędowo-pasowej, uprawie dywanowej i uprawie zagonowej. Zagony mogą być płaskie bądź podniesione, wyściółkowane agrowłókniną lub przykryte przezroczystą bądź czarną folią. Na czarnej folii sadzi się młode sadzonki pod nią nie ma chwastów, w ten sposób ogranicza się stosowanie herbicydów, i przyspiesza zbiór truskawek.
Przegląd urządzeń do sadzenia, oraz maszyn do przygotowania uprawy truskawek ma na celu zapoznać potencjalnych nabywców z ofertą i ułatwić trafny wybór w następnej części artykułu.
Źródło: Edward Żurawicz, Agnieszka Masny „Porady dla producentów truskawek”, Wydawnictwo Hortpress 2010,
www.luczakmaszyny.com/strona/sadzarki,7/,
www.ogrolmet.poznan.pl,
www.roltech.eu,
www.agrotop.com.pl,
www.mafra.com.pl,
Edward Żurawicz „Truskawki i poziomki” Wydawnictwo Działkowiec, Warszawa 2003
Autorka: Ewa Mianowska