Aminokwasy w sadownictwie

Preparaty zawierające aminokwasy coraz bardziej upowszechniają się w sadownictwie. Można je podzielić na trzy grupy:
- zawierające algi morskie;
- koncentraty aminokwasowe;
- nawozy aminokwasowo-mineralne.

Z algami
Nawozy z pierwszej grupy powstają na bazie Ascophyllum nodosum lub/i Ecklonia maxima. Są bogate w fitohormony zawierające cały kompleks związków korzystnie oddziałujących na wzrost i plonowanie roślin sadowniczych, jak np. gibereliny, cytokininy, auksyny, oligosacharydy i aminokwasy. Niektóre z nich mają dodatkowo komponent w postaci witamin, mikro- i makroskładników (np. bor, molibden, cynk, fosfor itp…), które korzystnie wpływają na procesy w roślinach w zależności od dodatku. Jeśli zawierają magnez, polecane są w czasie intensywnego wzrostu wegetatywnego, jeśli wzbogacono je w wapń – warto je stosować w okresie wzrostu zawiązków.

Koncentraty aminokwasowe
Drugą grupą związków są koncentraty aminokwasowe do stosowania pozakorzeniowego. Mają ważną zaletę – chelatują makro-, mikroskładniki, a także substancje czynne akarycydów i chloronikotynyli, dzięki czemu ciecz robocza znakomicie pokrywa powierzchnię opryskiwanych roślin. Są dobrymi zwilżaczami, zwiększają przyczepność i poprawiają pokrycie cieczą powierzchni, co oznacza że zwiększają efektywność działania środków ochrony.  Na Zachodzie są stosowane do w mieszaninie z Topsinem po gradobiciu, co poprawia właściwości lecznicze substancji czynnej  środka chemicznego. Aminokwasy łagodzą skutki działania wysokich dawek nawozów krystalicznych i przyspieszają ich wchłanianie.
Aminokwasy tworzą się w roślinie, biorą udział w procesach fizjologicznych. Jeśli je dostarczamy z zewnątrz w postaci oprysku, są szybko pobierane przez tkanki i mają formę zbliżoną do aminokwasów naturalnie występujących. W krótkim czasie od zastosowania wspomagają wzrost, zwłaszcza w sytuacjach stresowych dla roślin.

zahamowaniewzrostuNawozy aminokwasowo-mineralne
Na rynku dostępne są też gotowe mieszaniny aminokwasów i schelatowanych składników mineralnych. One także są dobrymi zwilżaczami, choć nie zawierają wolnych aminokwasów. Jedne są stosowane na poszczególne fazy rozwojowe, np. zawierające bor – przed kwitnieniem, zawierające fosfor – w okresie podziałów komórkowych itp… Inne preparaty aminokwasowe podaje się w celu szybkiego usunięcia objawów niedoboru widocznych na liściach.

Korzyści ze stosowania aminokwasów:
- łagodzą skutki stresów środowiskowych, jak niska temperatura, susza i inne;
- wspomagają procesy fizjologiczne w roślinach;
- przyspieszają pobieranie składników pokarmowych i niektórych środków ochrony przez tkanki zielone;
- przyspieszają tworzenia antocyjanów i dzięki temu poprawiają wybarwienie;
- fosforyny zawarte w preparatach zwiększają odporność na niektóre choroby;
- poprawiają właściwości cieczy roboczej jak adiuwanty;
- przyczyniają się do szybkiej likwidacji objawów niedoborów składników pokarmowych.

Źródło: wykład Adam Fura, Spotkanie Sadownicze Chynów, marzec 2013

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X