Nowe ś.o.r z fluopyramem w 2014 r

lunaSadownicy będą mogli w 2014 r korzystać z nowych środków ochrony roślin, które wprowadza na rynek firma Bayer. Będą to dwa produkty: Luna Sensation oraz Luna Experience. Decyzja dopuszczająca wprowadzenie pierwszego środka na rynek spodziewana jest w marcu/kwietniu. Drugi zostanie zarejestrowany prawdopodobnie w połowie roku.  O preparatach mówił przedstawiciel firmy Bayer Crop Science – Mirosław Korzeniowski w trakcie konferencji zorganizowanej 3 grudnia w Lublinie.

Oba środki zawierają fluopyram, który ma działanie kontaktowe i systemiczne, chroni roślinę zapobiegawczo i interwencyjnie. Działa na powierzchni liści, przenika do tkanek, w roślinie przemieszcza się, wiąże się z kutykulą. Fluopyram  ma średnie do wysokiego ryzyko powstawania odporności. Dlatego zalecane jest stosowanie  produktów z grupy Luna nie więcej niż 2-3 razy w sezonie, przemiennie z preparatami o innym mechanizmie działania. Nie należy obniżać dawek zalecanych.

Luna Experience 400 SC (fluopyram i tebukonazol) rejestrowana jest (w ramach rejestracji strefowej) do stosowania w uprawach drzew ziarnkowych i pestkowych. Na jabłoni i gruszy będzie można wykorzystywać ten środek do walki z parchem, mączniakiem i rakiem drzew owocowych. Zalecana dawka wynosi 0,75 l/ha, a ilość wody 500-750 l/ha. W zwalczaniu parcha jabłoni preparat wykazuje działanie zapobiegawcze i interwencyjne.  Firma Bayer będzie zalecać także stosowanie mieszanki Luna Experience 400 SC (0,75 l/ha) z Captan 80 WG (1,5 kg/ha) w przypadku przewidywanych silnych infekcji parcha.
Luna Experience w doświadczeniach (na liściach jabłoni) wykazywała skuteczność na poziomie 96,1%, czyli lepszą w porównaniu do preparatu Flint Plus (86,3%) oraz środka kontaktowego (86,3%) i  mieszanek środków strobilurynowych z kontaktowymi (86,5%).  W doświadczeniach na owocach skuteczność Luny wynosiła 95,3%, podczas gdy Flint Plus wykazywał 86,1% skuteczność, preparat kontaktow 81%, a mieszanina środka kontaktowego ze strobilurynowym 78,7%.
Luna Experience w ochronie jabłoni wykazywała 100% skuteczność w zabiegu zapobiegawczym oraz w 48 godz. po infekcji, a także ok. 95% skuteczności, gdy stosowano go w 72 godz. po infekcji, oraz ponad 80% w 96 godzin po infekcji. W badaniach wykazano także pozytywny wpływ tego środka na przebieg fotosyntezy, wyższą zawartość chlorofilu w liściach (tzw. efekt zielonego liścia) niż w drzewach kontrolnych.

Luna Experience 400 SC ma zastosowanie także przeciwko chorobom przechowalniczym jabłek i gruszek: gorzka zgnilizna jabłek, parch przechowalniczy, szara pleśń, brutantna zgnilizna, mokra zgnilizna, alternarioza, zgnilizna powodowana przez Nectria galligena. W zabiegach zalecane jest stosowanie tego środka na 4 i 2 tygodnie przed zbiorem owoców. Karencja wynosi 14 dni. W doświadczeniach po 6-8 miesiącach przechowywania jej skuteczność w ochronie przed szarą pleśnią jabłek wynosiła 80%, podczas gdy inne preparaty dostępne na rynku (kontrola) wykazywały 60-65%.
Luna Experince będzie także zarejestrowana w ochronie drzew pestkowych. Na wiśni i czereśni przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (1 zabieg na początku kwitnienia lub 2 zabiegi: na początku i w pełni kwitnienia). Zalecana dawka to 0,6 l/ha. Przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych – pierwszy zabieg po kwitnieniu, kolejne zabiegi w odstępach co najmniej 7-dniowych, przemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania.  W ochronie przed gorzką zgnilizną owoców – zaleca się rozpocząć zabiegi około 3 tygodnie po kwitnieniu, kolejne zabiegi w odstępach co najmniej 7-dniowych, także przemiennie z fungicydami o innym mechanizmie działania.  W uprawach śliw będzie można stosować Lunę Experience przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych. Zalecana dawka to 0,6 l/ha. Stosować w 2 zabiegach – 3 tygodnie po kwitnieniu i 7 dni przed zbiorem. Karencja to 7 dni.

Luna Sensation 500 SC zawiera dwie substancje aktywne: fluopyram i trifloxystrobinę. Preparat jest rejestrowany w uprawie truskawek do ochrony przed szarą pleśnią, białą plamistością liści i mączniakiem prawdziwym. Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania będzie wynosić 0,8 l/ha (zalecana ilość wody: 500-1500 l/ha), przy czym w sezonie będzie można wykonać tylko 2 zabiegi tym preparatem. Jego zaletą jest 3 dniowy okres karencji.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X