Europejskie truskawki lubią podróżować
W Europie produkuje się ponad milion ton truskawki, co jest czwartym wynikiem na świecie.
Na naszym kontynencie odbywa się jednak ponad 60% międzynarodowej wymiany handlowej, pozostałe regiony świata znacznie mniej eksportują świeżych owoców tego gatunku.
Podczas kongresu Freshfel Europe w Belgii podsumowywano bilans produkcyjny i handlowy. W 27 krajach europejskich uzyskuje się 1,16 mln ton truskawki, czyli 28% produkcji światowej. W sumie na całym globie produkowane jest blisko 4 mln ton tych owoców. Europa plasuje się tuż za Stanami Zjednoczonymi, które produkują 29% światowej produkcji.
W Francji powszechnie funkcjonuje w świadomości pojęcie Europa i kraje basenu Morza Śródziemnego, gdyż handel wieloma produktami, także owocowo-warzywnymi, odbywa się w jego obrębie. Pod względem możliwości produkcyjnych i handlowych liczącą się także Turcja, Egipt i Maroko. Europejskim liderem jest jednak Hiszpania – 263 tys. ton, co stanowi 24% produkcji europejskiej. Drugie miejsce zajmuje Turcja, gdzie uzyskuje się 261 tys. ton truskawki. Polska zajmuje trzecie miejsce – 201 tys. ton, a czwarte – Egipt z roczną produkcja 200 tys. ton. Kolejno pod względem wielkości produkcji plasują się: Niemcy (145 tys. ton), Włochy (143 tys. ton), Maroko (130 tys. ton), Wielka Brytania (102 tys. ton), Kraje Beneluksu (80 tys. ton) i Francja (44 tys. ton). Ogromny wzrost produkcji następuje w Egipcie, Turcji i Maroku, któ®e dostraczają owoców przed sezonem zbiorów w Europie. Podwoiły one swoją produkcję w ciągu ostatnich pięciu lat.
Najaktywniejszym rejonem pod względem obrotu świeżą truskawką jest, jak wspomniano, Europa, która eksportuje 65% produkcji (400 tys. ton), z Hiszpanią na czele (216 tys. ton, eksport – 75%). Głównym odbiorcą jest Francja (71 tys. ton) oraz Niemcy (68 tys. ton), a także Wielka Brytania, Belgia, Holandia i Szwajcaria. Holandia eksportuje także 75% swojej do Belgii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Rosji, ale uzyskuje się tam 30 tys. ton. Włochy eksportują tylko 20 tys. ton, a Polska około 10% głównie do Rosji i Niemiec – po 6 tys. ton, a także do Belgii.
Znaczny wzrost zapotrzebowania na owoce tego gatunku odnotowano w Wielkiej Brytanii, która sprowadziła z państw trzecich o 67% truskawki więcej w ciągu 10 ostatnich lat, głównie z krajów basenu Morza Śródziemnego. Egipt zwiększył swój eksport dziesięciokrotnie w tym czasie i wysłał 13 tys. ton tych owoców do Europy. W Maroku, które w dalszym ciągu jest największym afrykańskim eksporterem truskawki (20 tys. ton), następuje niewielki spadek produkcji, o 4%. W tej strefie klimatycznej uprawiane są głównie odmiany kalifornijskie, typu ‘Camarosa’, ‘Cadonga’, ‘Ventana’. Nadwyżki truskawki z Turcji (eksport wynosi 29 tys. ton) trafiają głównie na rynek rosyjski, ukraiński, rumuński i bułgarski.
Średnie spożycie tych owoców wynosi 2,3 kg na głowę Europejczyka, ale specjaliści uważają, że w dalszym ciągu możliwy jest wzrost konsumpcji w stanie świeżym.
Źródło: Reussirfl 2010, “La fraise europeenne est voyageuse”, ´Les Pays mediterraneens developpent leur production” G. Durbon