Zalecenia dla producentów wiśni przed zbiorem
W okresie dojrzewania – przed zbiorami owoców należy kontynuować zabiegi ochrony.
Przede wszystkim konieczne są kolejne opryskiwania przeciwko gorzkiej zgniliźnie wiśni, tym bardziej, że często padają intensywne deszcze, stwarzając warunki do infekcji owoców (niejednokrotnie też zmywają zastosowane wcześniej fungicydy). Wykorzystujemy jeden z fungicydów opartych na kaptanie (Captan 80 WG, Captan 50 WP, Kaptan zaw.50 WP) lub tiuramie (Sadoplon 75 WP). Według Programu Ochrony Roślin Sadowniczych na 2012 rok wszystkie te fungicydy mają 7 dniowy okres karencji – konieczne jest więc wykonanie zabiegu w najbliższych dniach 7-10 dni przed planowanymi zbiorami. Jest to ważne, aby zapobiec infekcjom owoców w ostatnich dniach ich dojrzewania, jak również w okresie pozbiorczym ( choroba czasami ujawnia się dopiero podczas transportu i przechowywania owoców, straty powodowane w tym okresie mogą być duże).
Jednocześnie informuję, że na rynku pojawiła się nowa partia fungicydu Captan 80 WG, który ma zmienioną rejestrację w stosunku do poprzedniej, między innymi w zakresie wymaganej karencji – ta wynosi już 21 dni (została zmieniona głównie pod potrzeby rynku rosyjskiego i handlu jabłkami). Tak więc sadownicy mogą dysponować preparatami o tej samej nazwie, ale różnej karencji. Fungicyd Captan 80 WG „z zapasów” można stosować z zachowaniem 7 dniowej karencji.
W okresie do dwóch tygodni przed zbiorami (a w przypadku zastosowania Kaptanu Plus 71,5 WP – 1 tydzień) można jeszcze wykonać zabieg przeciwko drobnej plamistości liści drzew pestkowych, oczywiście tylko w tych sadach, w których jest to zasadne (czyli w tych, w których w poprzednim roku choroba występowała w dużym nasileniu lub obecnie stwierdza się liczne porażone liście). Polecane fungicydy to: Carpene 65 WP/Syllit 65 WP, Topsin M 500 SC, Score /Golden Difenokonazol/ Skower/ Suplo/Sokker 250 EC –wszystkie o 14 dniowej karencji.
Przypominam charakterystyczne objawy choroby - na górnej stronie liści tworzą się drobne brunatne plamki o średnicy 1-2 mm, z kolei na dolnej stronie liścia w miejscu plam w okresie długotrwałych opadów deszczu powstają małe białoszare wzniesienia – owocniki z białokremowymi skupieniami zarodników konidialnych. Zarodniki te stanowią źródło zakażeń wtórnych . Porażone liście żółkną i przedwcześnie opadają. Czasami w koronie drzew pojawiają się pożółkłe liście przypominające (na pierwszy rzut oka) objawy choroby, jeśli jednak na spodniej stronie liści brak jest białych punktów (skupienia zarodników) zabieg nie powinien być wykonywany. Przyczyną żółknięcia liści mogą być bowiem również inne, nieinfekcyjne czynniki.
Należy również zabezpieczyć owoce przed , również w tych sadach, w których muchy jak, dotąd nie pojawiły się na pułapkach lepowych lub występowały tylko pojedyncze sztuki i sadownik nie wykonał zabiegu zwalczającego. Ponieważ zalecane insektycydy: Calypso 480 S.C. Mospilan 20 SP i jego odpowiedniki: Sumitox 20 SP, Acetamip 20 SP, czy Viper 20 SP mają długi 14 dniowy okres karencji, sadownik ma ostatnią możliwość zabezpieczenia owoców w sytuacji, gdyby muchy zaczęły latać właśnie w tym okresie (tym bardziej, że wylotowi much sprzyja obecna ciepła i wilgotna pogoda). Ponadto zabieg ten jest konieczny również w sadach, w których pojawiły się nowe kolonie mszyc lub zauważymy, że odnawiają się kolonie starsze, wcześniej niedostatecznie zwalczone.
Opryskiwania dolistne nawozami wapniowymi powinny być wykonywane jeszcze na 2 i 1 tydzień przed zbiorem owoców - nie później jednak niż tydzień przed zbiorem.
Opracowanie: Barbara Błaszczyńska
KPODR Minikowo/Zarzeczewo, Lipno 02.07.2012
Komentarze