Bieżące zalecenia sadownicze

W większości regionów południowej Polski trwa niesamowita susza!  Objawem tej suszy są osypujące się jabłka z ogonkami. Przypominam, że o tej porze możemy zapobiegać takiemu osypywaniu się jabłek, stosując raz na tydzień 150 ml Pomonitu na 1 ha. Warunki: minimum 16 stopni C, słońce i zakwaszona woda do pH 4,5 – 5,5.
Zabieg wykonujemy trzykrotnie.

Ta pora roku, to również czas, w którym powinniśmy zaznaczyć drzewa z objawami srebrzystości liści (może być powodowana przez grzyba lub fizjologiczna). Tnąc drzewa, powinniśmy je zostawić na koniec cięcia – by nie przenosić źródła infekcji na zdrowe drzewa. Jeśli srebrzystość ma podłoże fizjologiczne (na skutek uszkodzeń mrozowych) to w przyszłym roku nie powinna już występować!
Podobnie zaznaczyć powinniśmy drzewa grusz, które wcześniej od pozostałych przebarwiają liście na czerwono. Jest to bardzo istotne, ponieważ wczesną wiosną można wyleczyć te drzewa z mykoplazmatycznego zamierania gruszy.

Jeśli chodzi o zwalczanie zwójkówek, to tydzień temu złapało się 6 szt. owocówki jabłkóweczki; 2 szt. siatkóweczki i 5 szt. bukóweczki. Są to ilości zbyt małe by uzasadniały konieczność wykonania zabiegu! Chyba, że ktoś z Państwa zauważy u siebie większą ilość motyli czy wgryzów to wówczas należałoby wykonać zabieg Affirmem 2,5-3 kg/ha. (3 dni karencji).

Opracowanie: Adam Fura
 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Bezpieczne przechowywanie środków ochrony roślin

Jak szybko spisać sad?

Sadownicy polują

X